صفحه اصلی  »  اخبار و مقالات چاپ سابلیمیشن   »   ۱۰ تا از بهترین روش های چاپ پارچه

۱۰ تا از بهترین روش های چاپ پارچه

چاپ پارچه به منظور  ایجاد طرح‌ها و الگوهای زیبا در سطح پارچه انجام میشود. که قصد داریم در این مقاله ۱۰ تا از بهترین روش های چاپ پارچه را برایتان به اختصار توضیح دهیم.

اَشکال زیبای دایره وار و چرخشی از الگوها و طرح ها بر روی پارچه ی زیبایی که به تازگی از پارچه فروشی خریده اید. که از نظر شما، چاپ آنها بر روی پارچه بی دردسر و آسان است. اما چاپ روی پارچه به هیچ وجه آسان نیست. کسب ظرافت و کمال در چاپ بر روی پارچه و دستیابی به رنگ های ماندگار بر روی سطح پارچه، بسیار کار سختی است.

چاپ پارچه

چاپ طرح ها و الگوها در فرآیند تولید پارچه، تقریبا در مراحل آخر قرار دارد. این را بدانید که برای درست کردن آن طرح های روی پارچه، از رنگ ها یا رنگدانه ها استفاده می شود و چاپ کردن آن طرح ها به صورت کاملا واضح و بدون به هم ریختگی، کار بسیار سختی است. سه نوع از مهمترین روش های چاپ بر روی پارچه شامل چاپ مستقیم، چاپ تخلیه و چاپ مقاوم می شوند.

مهمترین روش های چاپ:

چاپ مستقیم (Direct printing): شامل چاپ بطور مستقیم، بر روی سطح پارچه با رنگ/رنگدانه است.

چاپ تخلیه (Discharge printing): شامل حذف رنگ ها از نواحی مشخص شده ای از پارچه ی است که قبلا به طور کامل رنگ شده است. این کار با استفاده از مواد شیمیایی انجام میشود.

چاپ مقاوم(Resist printing): در این روش قسمت هایی از پارچه توسط خمیر مخصوص پوشانده میشود. سپس پارچه رنگ کیشود. بطوریکه قسمت های خمیری شده در برابر رنگ شدن مقاومت میکنند. و رنگ نمیگیرند. چاپ مقاوم مومی(باتیک) و رنگرزی گِره ای، نمونه هایی از این مدل چاپ پارچه هستند.

چاپ بر روی پارچه به روش های مختلف انجام می شود. که شامل فرایندهای مختلفی است. ۱۰ تا از بهترین روش های چاپ پارچه در این مقاله به اختصار توضیح داده شده است

تکنیک های چاپ پارچه

  1. چاپ غلتکی پارچه یا روتاری
  2. چاپ اسکرین
  3. چاپ شابلون (استنسیل)
  4. چاپ باسمه (Block printing)
  5. چاپ اسپره ای
  6. چاپ با انتقال گرما و یا انتقال حرارت
  7. چاپ دیجیتالی مستقیم روی پوشاک(DTG)
  8. چاپ با پرینتر های جوهرافشان
  9. چاپ سابلیمیشن
  10. چاپ فتو یا نوری

 

۱ – چاپ غلتکی یا روتاری (rotary)

چاپ غلطکی
چاپ غلطکی

در این روش پارچه از میان غلطک های حکاکی شده عبور میکند و هر کدام از غلتک ها یکی از رنگ ها را روی پارچه چاپ میکنند. بیشتر طاقه پارچه های چاپ شده که برای لباس میخرید به این روش چاپ شده اند.

مزیت این روش چاپ این است که در تمام طاقه پارچه کیفیت بسییار بالا و یک دستی خواهید داشت. برای هر کدام از رنگ های مورد استفاده در طرح غلتک جداگانه ای استفاده میشود. بعد از چاپ روی پارچه، آن پارچه فرایند های رنگ شدن و بخار دادن جهت تثبیت رنگ را می گذراند. با استفاده از این روش، شما میتوانید ۱۱۰,۰۰۰ متر پارچه را در یک روز و در یک دستگاه آنهم با هر طرح پیچیده ای که در ذهن دارید، با ظرافت و بدون هیچ نقصی چاپ کنید.

۲ – چاپ سیلک اسکرین 

چاپ سیلک اسکرین

چاپ اسکرین یک روش دستی چاپ پارچه است که برای انتقال الگو به پارچه از یک توری فیلم استفاده میشود.

در این روش یک تور دارای روزنه های ریز را روی یک قاب میکشند. آن بخش هایی که نباید هیچگونه چاپی بر روی آنها صورت گیرد، به وسیلهی لاک پوشانده میشوند و سپس اسکرین ها روی پارچه قرار میگیرند و در نهایت، از یک کفگیرک چوبی برای نفوذ رنگ به پارچه از طریق روزنه های اسکرین استفاده میشود.

دو نوع چاپ اسکرین وجود دارد- چاپ اسکرین فلت بد و چاپ اسکرین چرخشی. چاپ اسکرین فلت بد گران است. چاپ اسکرین چرخشی، نسخه ی مکانیزه شده ی چاپ اسکرین فلت است، و همچنین، رایج ترین تکنیک چاپ پارچه از نظر تجاری نیز محسوب میشود.

مزایا:

یک مزیت چاپ اسکرین نسبت به چاپ حرارتی این است. که، وضوح و تراکم چاپ شما روی پارچه ی رنگ روشن و رنگ تیره مشابه است. همچنین شما میتوانید الگوهای بسیار بزرگی با خطوط پیرامون نازک، همانند چیزی که در شال های ابریشمی با این روش میبینید، را درست کنید.

معایب:

عیب اصلی چاپ اسکرین این است که روش پرزحمتی است. و برای همین، در تیراز پایین از نظر هزینه به صرفه نیست. هزینه ی راه اندازی کار نسبتا بالاست.

یک مورد دیگر این است که، رنگ های تخت با روش چاپ اسکرین بهتر چاپ میشوند. بنابراین برای چاپ مواردی که در آنها تنوع و درجه بندی رنگ ها زیاد است، مثل تصاویر عکاسی شده، مناسب نیست.

اگر کسب و کاری دارید که نیاز به چاپ تکه های زیادی از پارچه وجود دارد، چاپ اسکرین بهترین گزینه ی ممکن است.

بعضی افراد به دلیل درصد خرابی بالا مشکل دارند.

۳ – چاپ شابلون استنسیل

چاپ استنسیل

در این چاپ، از شابلون هایی که به شکل طرح ها بریده میشوند، استفاده میشود. شابلون ها از جنس فلز، چوب، کاغذ و یا پلاستیک هستند. از رنگ در فضاهای بریده شده ی درون شابلون استفاده میشود. این یک روش بسیار آسان از چاپ روی پارچه است که حتی یک بچه نیز میتواند آن را انجام دهد. اما عیبش این است که پرزحمت است و زمان زیادی برای چاپ میبرد. اغلب برای اهداف تک کاربردی، استفاده میشود.

۴ – چاپ باسمه (Block printing)

چاپ باسمه

این روش ساخت آثار چاپی با نقش های های چوبی، مسی و یا وسایل طرح دار دیگر است. طرح ها در نقش های فلزی یا چوبی تراشیده میشوند و در بخش های تراشیده شده، رنگ بکار میرود. سپس، آن را روی سطح پارچه فشار میدهند.

۵ چاپ اسپری

چاپ اسپری
چاپ اسپری

همانطور که از اسمش پیداست، از اسپری کردن کنترل شده با استفاده از اسپری کننده های متخصص برای انتقال رنگ به پارچه، استفاده میشود. در این روش از یک تفنگ اسپری برای پاشیدن رنگ از از روی شابلن استفاده میشود.

۶ – چاپ با انتقال گرما یا انتقال حرارت

چاپ با انتقال گرما یا انتقال حرارت
چاپ با انتقال گرما یا انتقال حرارت

این روش شامل یک دستگاه چاپ و یک  دستگاه پرس حرارتی برای انتقال طرح ها به پارچه  است. اما این روش را با چاپ  سابلیمیشن اشتباه نگیرید. این روش، یکی از گران ترین روش های استفاده شده در کسب و کار چاپ پوشاک است. هزاران تیشرت به این روش با لوگو و پیام هایی روی آنها، چاپ میشوند. در واقع بیشتر برای لوگو های تولید کننده ها استفاده میشود.

در این فرایند چاپ، اول چاپ را روی کاغذ انجام میدهند. و سپس طرح روی کاغذ را با عبور دادن کاغذ و پارچه از بین غلتک داغ، به سطح پارچه انتقال میدهند.

گرچه، چند مشکل اساسی در این روش وجود دارد. مشکل اصلی این روش این است که رنگ به اندازه ی کافی به عمق پارچه نفوذ نمی کند و ممکن است پارچه از داخل طرح معلوم باشد. گاهی، رنگ ها بعد از شستن کمرنگ میشوند و گاهی طرح انتقال داده شده، ترک برمیدارد و کنده میشود. گاهی بعد از چاپ بر روی پارچه، زبری احساس می شود. گاهی خطوط پیرامون کاغذ ترانسفر، در سطح پارچه نمایان میشود.

اما به دلیل تکه های طرح زیبا و واضحی که با این تکنیک چاپ ایجاد میشود. بسیاری از طراحان از آن استفاده میکنند.

۷ – چاپ دیجیتالی مستقیم روی پوشاک (DTG)

چاپ دیجیتالی مستقیم روی پوشاک (DTG)
چاپ دیجیتالی مستقیم روی پوشاک (DTG)

این فرایند اینگونه است که در آن از چاپگر جوهرافشان ویژه ای، با جوهر مخصوص برای چاپ از کامپیوتر بطور مستقیم روی پارچه استفاده میشود. به اثر هنری و رنگ با استفاده از یک پرس حرارتی یا تونل خشک کننده، حرارت داده میشود.

مزیت چاپ دیجیتالی مستقیم روی پوشاک این است که شما میتوانید هر تعداد اثر، حتی به تعداد کم و با هزینه ی کمتر درست کنید و پارچه هایی با تصاویر واقعی چاپ شده روی آن تحویل بگیرید.

عیب آن این است که ممکن است این تصویر چاپ شده با شستن های مکرر از بین برود. همچنین، زمانی که از جوهرهای تیره تر روی پارچه های رنگ روشن استفاده کنید، نتیجه ی بهتری کسب می کنید. همچنین در نظر داشته باشید که برخی پارچه ها مناسب این نوع چاپ نیستند. یک عیب دیگر این روش این است که هرچه تعداد موارد چاپی بیشتر شود، هزینه آن به صورت تصاعدی بالا میرود.

اما کاربرد آسان و سریع و تنوع این روش، آن را به روش چاپ مورد علاقه، بخصوص برای درست کردن نمونه، تبدیل کرده است.

۸ – چاپ با چاپگرهای جوهرافشان

این یک نسخه ی خانگی از روش چاپ مستقیم روی لباس است. از یک چاپگر جوهرافشان معمولی برای چاپ روی تکه های پارچه استفاده میشود. گاهی از این روش در مقازه های کوچک برای سفارش های تکی استفاده میشود. این سفارش ها ممکن است برای استفاده های خاص باشد برای مثال چاپ یک عکس یا اثر هنری برای قاب کردن یا تکه دوزی روی لباس.

۹ – چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن
چاپ سابلیمیشن

و اما سابلیمیشن، روش مورد علاقه من است. به دلیل ماندگاری و کیفیت بسای بالا.

در این روش رنگ با حرارت ۲۰۰ درچه از حالت جامد به گاز تبدیل میشود (تصعید میشود) و سپس روی الیاف پارچه مینشیدن  و با مولکول های آن که در این حرارت یک لایه مذاب در سطح آنها به وجود آمده است ترکیب میشود. شما به چاپگر جوهرافشان یا چاپگر رنگی لیزری، جوهر تصعیدی و یک دستگاه پرس حرارتی برای استفاده از این تکنیک نیاز دارید.

این روش، قطعا پرهزینه تر از روش انتقال حرارت است. چراکه هزینه ی جوهر آن بسیار بالاست. اما آثار حاصل از این روش بسیار واضح و جذاب هستند.

یک عیب بزرگ این روش این است که چاپ روی پارچه های نخی با استفاده از این روش ممکن نیست. (بهترین پارچه ها برای استفاده، از ترکیبات مصنوعی یا پلی استر ۱۰۰ درصد هستند) و اگر میخواهید از این روش برای چاپ روی پارچه های نخی استفاده کنید، باید از یک روکش مناسب روی سطح پارچه ی خود نخی استفاده کنید.

گرچه چاپ سابلیمیشن قرار است خیلی بادوام باشد و برای مدت زیادی ماندگاری داشته باشد. اما ممکن است با قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید از بین برود.

۱۰ – چاپ عکس

 

در این نوع از چاپ، سطح پارچه با مواد شیمیایی ( امولوسیون عکس مایع ) پوشانده میشود که بسیار به نور حساس است. و بعد از آن، هر عکسی ممکن است روی آن چاپ شود. درست مثل چاپ عکس های نگاتیو به سطح آن نور تابانده میشود و هر قیمت که نور بخورد رنگی میگیرد و قسمت هایی که نور نخورده باشد بدون رنگ باقی میماند

بلوپرینت تکنیکی است که بسیار از آن استفاده میشود. این روش توسط سِر جان هِرشِل ابداع شده بود و با استفاده از آن، شما میتوانید نقش اکثر اشیاء را روی پارچه ی از قبل پرداخته شده ی خود، بیندازید. آثار چاپی سفید رنگ و روشن بر روی پس زمینه ی آبی ساخته میشوند.

این مقاله از پیج زیر به فارسی برگردانده شده است:

https://sewguide.com/printing-on-fabric/

اگر مقاله یا موضوعی برای ترجمه مورد نظرتان است لطفا در پایین همین صفحه به ما معرفی کنید.

0 0 رای
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه کامنت ها