چاپ پارچه

ما در این مقاله سعی کرده ایم به طور کامل توضیح دهیم که این تکنولوژی شگفت انگیز یعنی چاپ سابلیمیشن چیست.

پیشرفت باعث ادغام و تغییر شکل شغل ها شده است.

تا جایی که اکنون میبینیم چاپ خانه های سیلک اسکرین، به سابلیمیشن روی آورده اند. و دفاتر طراحی و تبلیغات هم در حال طراحی لباس هستند.

ما این نوع سازگاری صنعتی را در ظهور چاپگرهای اکو سالوند (چاپ بنر) دیدیم. و اکنون میتوانیم با چاپگرهای سابلیمیشن، شاهد این اتفاق باشیم. اما چاپ سابلیمیشن چیست

چاپ سابلیمیشن چیست ؟

چاپ سابلیمیشن چیست

چاپ سابلیمیشن چیست

اگر بخواهم خیلی کوتاه توضیح دهم چاپ سابلیمیشن چیست باید بگویم:

چاپ سابلیمیشن روشی برای چاپ روی اجسام و مواد مختلف است که در آن از جوهر های حساس به حرارت استفاده می شود. این جوهر ها تحت تاثیر گرما به گاز تبدیل شده و با یک سطح که ۱۰۰ درصد از پلی استر می باشد ترکیب می شود.

از آنجایی که جوهر به بخشی از مواد پارچه تبدیل می شود. حتی بعد از شستشوی متعدد نیز تصاویر روی پارچه یا هر سطحی که چاپ روی آن انجام شده است. پاک نمی شود. به شرط آن که پارچه کاملا از مواد پلی استر باشد.

سابلیمیشن کاربران را قادر میسازد تا بصورت سفارشی روی لباس، صندلی، اسنوبُرد، پارچه، محصولات تبلیغاتی و خیلی چیزهای دیگر، طرح های دیجیتالی چاپ کنند.

برای بسیاری از کسب و کار های طراحی تابلو و گرافیک، این شیوه ی سریع و موثر چاپ دیجیتالی، درحال جایگزینی بجای چاپگرهای سنتی سیلک اسکرین است. تا برای کمترین مقدار تولید و برای محصولی که نیاز به رنگ های متعدد و تصاویر و عکس ها دارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر در نظر دارید این نوع تکنولوژی را به کسب و کار طراحی گرافیک خود اضافه کنید،  به صورت خیلی مختصر و مفید به مواردی اشاره میکنیم که باید در مورد سابلیمیشن  (تصعید رنگ) بدانید.

اشیا و محصولات بسیار زیادی هستند که میتوانید بر روی آن ها به روش سابلیمیشن چاپ کنید.

کاربرد های چاپ سابلیمیشن چیست ؟

وقتی مردم از عبارت “سابلیمیشن” استفاده میکنند، مطمئنم اسنوبُرد، ورقه های فلزی و پادری ها، طبعا کاربردهایی نیستند که به ذهن آنها میرسد. گرچه، هم سابلیمیشن پارچه و هم سابلیمیشن جسم سفت و سخت، به لطف چاپگرهای لارج فرمت امکان پذیر شده است.

سابلیمیشن، با نفوذ به لایه ی سطحی با جوهر کار میکند. مواد ساخت دست انسان مثل نایلون، بعضی از پلاستیک ها و پارچه های پلی استر پلیمردار، با گرم شدن، پیوندهای جوهر را فعال میکنند. در مقاله ساختار کاغذ سابلیمیشن به صورت تخصصی تر فرایند شیمیایی سابلیمیشن را توصیح داده ایم.

چاپ سابلیمیشن، رنگ هایی زیبا و دائمی ایجاد می کند. که بجای چاپ در سطح رویی، به درون لایه یا الیاف پارچه فرو می روند.

تصاویر روی پارچه، حتی بعد از چندبار شستن ، کمرنگ یا رنگ پریده نمیشوند. تصاویر روی اجسام سخت نیز،  لپ پریده، خراشیده یا کنده نمیشوند. مزایای چاپ سابلیمیشن بسیار زیاد است که این بخشی از آن به حساب می آید.

پایین لیستی از موادی که سابلیمیشن بر روی آن ها انجام میشود آمده است. که بعد از خواندن آن بهتر درک خواهید کرد چاپ سابلیمیشن چیست

اجسام و اشیای سخت:

محصولات و موقعیت های تبلیغاتی بسیار متنوعی در دسترس هستند. و دیگر فقط محدود به زیرلایه های پارچه ای نیستید. مواد جدیدی که با پلیمر فراوری شده اند، مواد کاربردی که شامل آلومینیوم، برنج، شیشه، پشم شیشه، اکریلیک، پلاستیک و ورقه های فیبری ، هستند. و در کل تمام وسایلی که از مواد نام برده ساخته شده اند.

محصولات سفت و سخت:

محصولات سفت و سخت، از جمله پدهای موس، جاکلیدی ها، قاب های موبایل، ظروف حیوانات خانگی، صفحات کلید برق وغیره، که بصورت گسترده در دسترس هستند. این مواد به راحتی تصعید شدنی هستند و برتری های فوق العاده ای برای محصولاتی که کسب و کار شما میتواند ارائه دهد، عرضه میکند.

تابلو اعلانات: فرایند سابلیمیشن برای زمانی که وقت شما محدود است، سریع و مناسب است. تابلو های اعلانات و راهنماها در تمایشگاه های موقتی با تعداد محدود مواردی هستند که سابلیمیشن در آن ها کاربرد دارد.

پارچه ها:

از بین انواع پارچه، پارچه های ۱۰۰درصد پلی استر انتخاب کنید. انتخاب پارچه از بین دو مدل متمایز انجام میشود:

 • جنس الیاف بافته شده برای پایه ی محکم و سفت بَنِرها، برای استفاده در بنرهای محوطه خارجی، تابلو اعلانات محوطه خارجی، روکش اثاثیه
 • جنس کشباف که طبیعی تر، لَخت و آویزان میشود، برای استفاده در لباس ها، پرچم ها و بنرهای محیط داخلی، پرده های عکاسی و رومیزی ها.

ناگفته نماند که روش های زیادی برای چاپ پارچه وجود دارد. و سابلیمیشن تنها یکی از آنهاشت اما سابلیمسشن یکی از آسان ترین و با کیفیت ترین آنهاست به هین دلیل مقاله چاپ سابلیمیشن چیست را نوشتم

لباس های ورزشی و لباس های رسمی:

چاپ بر روی همه چیز از تیشرت ها و پیراهن ورزشی گرفته تا کیف های دستی و کلاه های بیسبال، ممکن شده است. محبوبیت رو به رشد ورزش و لباس های مرسوم، هرروز موقعیت های جدیدی برای سابلیمیشن را ایجاد میکند.

چاپ عکس:

سابلیمیشن برای ارائه ی عکس ها و تصاویر برای بازارهای متنوع و گسترده، از کادوهای شخصی مثل آهنربا، قاب عکس های دیواری و لباس های عکس دار گرفته تا پرده های عکس دار، کاملا مناسب است.

کاشی های سرامیکی:

طراح های داخلی و دکوراتورها با استفاده از این روش میتوانند برای آشپرخانه ها، حمام ها، لابی ها، موزه ها، رستوران ها و دفاتر، کاشی های سرامیکی سفارشی درست کنند.

برای سابلیمیشن به دستگاه های خاصی نیاز خواهید داشت

دستگاه های مورد استفاده در چاپ سابلیمیشن چیست ؟

۱- چاپگر و جوهر

به یک چاپگر با کیفیت بالا و مجهز به جوهرهای سابلیمیشن احتیاج دارید. برند های بسایر زیادی وجود دارند. اما در کشور ما چاپگر های چینی تقریبا بازار را گرفته اند. و دلیل آن قیمت بسیار کمتر نسبت به نمونه اروپایی یا ژاپنی و یا حتی کره ای آن است.

این چاپکر ها کیفیت مطلوبی دارند و سرعت بسیار بالایی هم دارند. برخی از چاپگرهای اکو سالوند (چاپ بنر) برای این کار استفاده میکنند که البته دردسر ساز میشوند به دو دلیل. یکی هد های آنها مخصوص اکوسالوند هست نه سابلیمیشن و دلیل دیگر این که رول جمع کن های آنها به درد کاغذ نمیخورد و فقط برای بنر طراحی شده است.

۲- نرم افزار

همچنین برای کنترل چاپگر و مدیریت کارهای چاپی، به یک نرم افزار RIP نیز نیاز دارید. اکثر برند های چاپگر به همراه دستگاه چاپگر خود نرم افزار ریپ هم ارایه میدهند. نرم افزار ErgoSoft به یک رهبر در بازار توسعه نرم افزاری چاپ سابلیمیشن پارچه تبدیل شده است. اما نرم افزار های بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام در نوع خود مزایا و معایبی دارند. دست گاه های چینی بیشتر از فنو پرینت Photo Print استفاده میکنند.

۳- کاغذ انتقال (کاغذ سابلیمیشن)

برای ایجاد چاپ های سابلیمیشن با کیفیت بالا ، به یک کاغذ انتقال نیاز دارید که جذب جوهر بالایی داشته باشد و به سرعت خشک شود. کاغذ باید صاف بماند و بعد از چاپ حالت موجی نداشته باشد. همچنین کاغذ باید در حین فرایند گرمادهی ،جوهر را آزاد کند.

در مورد کاغذ سابلیمیشن مطالعه مقاله های زیر خالی از لطف نیست:

تذکر: برای اطمینان از انتقال صحیح جوهر و کیفیت خوب تصویر، از کاغذ ترانسفر سابلیمیشن روکش دار (کوتینگ شده) که جذب جوهر فوق العاده و انتقال جوهر زیادی دارد، استفاده کنید.

تذکر ۲: اگر از جوهر های درجه یک اروپایی و یا ژاپنی استفاده کنید به نسبت جوهر های درجه دو و درجه سه چینی کیفیت و درخشش رنگ بسیار متفاوتی خواهید داشت.

برای سابلیمیشن موفق، به فرایند دو مرحله ای زیر نیاز است:

 1. طرح ها را روی کاغذ ترانسفر، با استفاده از جوهر سابلیمیشن و به کمک دستگاه پرینتر سابلیمیشن چاپ کنید.
 2. از دستگاه پرس حرارتی برای انتقال جوهر‌ از روی‌ کاغذ، به سطح چاپی، استفاده کنید.

۴- پرس حرارتی

چاپ تنها اولین مرحله از فرآیند سابلیمیشن رنگ است. برای اینکه تصعید صورت گیرد ، به گرما و فشار احتیاج دارید. پرسهای حرارتی در اندازه ها و شکل های مختلفی این کار را انجام می دهند.
برای انجام تصعید به حداقل دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد نیاز دارید. وابسته به پارچه ، ما درجه حرارت ۱۸۵ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد و مدت زمان قرار گرفتن در معرض حرارت را حدود ۵۵ ثانیه توصیه می کنیم. تا همزمان جوهر روی کاغذ انتقال و الیاف پلیمری را گرم کنید و امکان انتقال جوهر را فراهم کنید.

توجه داشته باشید که در صورت رضایت بخش نبودن نتایج کار ، باید دما و یا زمان قرار گرفتن در معرض حرارت را تنظیم کنید.

 

گرچه ممکن است این روش برای بعضی ها سخت بنظر برسد، اما روشی بسیار آسان برای اعمال گرافیک روی پارچه و وسایل دیگر است. در مقایسه با روش های سنتی چاپ، در ساعت ها و حتی روزهای بیشتری از وقت شما صرفه جویی میشود. و با کار کردن با دستگاه درست و مناسب، کیفیت ناشی از چاپ با این روش با کیفیت چاپگرهای سیلک اسکرین قابل مقایسه است.

۵- کاغذ محافظ

اگر از کلندر استفاده می کنید ، به یک کاغذ محافظ نیز نیاز دارید تا انتقال بهینه جوهر روی منسوجات را در طی فرایند تصعید تضمین  کند و از نمد کلندر شما در برابر جوهر محافظت می کند.

چاپ سابلیمیشن چیست ؟ سوال دیگری مشابه  آن دارید در پایین همین صفحه بپرسید.

سعی کردیم با سادگی هرچه بیشتر چاپ سابلیمیشن را برای شما توضیح دهیم.

مقالات ما کاملا رایگان است و دست مزد ما نظرات و بازخورد شماست. لطفا در پایین همین صفحه نظر خود را بیان کنید.

کپی برداری با ذکر منبع آزاد است.

برای اطلاعات بیشتر در باره ما به صفحه درباره ساتیاتکس یا تماس با ما مراجعه کنید.

با تشکر فراوان از همراهی شما

 

[ خسرو شاملو ]

خسرو شاملو. مدیریت شرکت ساتیاتکس

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 • امیری گفت:

  سلام مطالب سایتتون خوبه. ممنون.
  لطفا در مورد مشکلات کلندر مطلب بزارید.

  • خسرو شاملو گفت:

   سلام آقای امیری
   نظر لطفتون هست.
   چشم در مورد کلندر هم دارم مطلب آماده میکنم. به محض این که تموم بشه توی سایت قرار میدم.