۵ مورد از بهترین روش های چاپ تیشرت + مزایا و معایب آنها

چکیده: برای چاپ تیشرت بیشتر از روش های سیلک اسکرین، چاپ سابلیمیشن، چاپ DTG، چاپ حرارتی و چاپ وینیل استفاده میشود. که هر کدام مزایا و معایب و محدودیت هایی دارند. با کیفیت ترین آنها چاپ سابلیمیشن و DTG است اما قیمت چاپ سابلیمیشن برای چاپ طاقه پارچه به صرفه تر است و از طرفی هم ارزان ترین و سریع ترین آنها چاپ وینیل است. ولی برای انتخاب یکی از این روش ها باید اول بدانید مشتری شما چطور کاری میخواهد. برای آشنایی با این روش ها این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

روش های چاپ تیشرت

قبل از این که تصمیم بگیرید تیشرت چاپی تولید کنید شاید بخواهید بدانید که از کدام روش چاپ تیشرت باید استفاده کنید. گرچه روش چاپ سابلیمیشن  و چاپ سیلک اسکرین دو روش رایج و محبوب چاپی در این روزها هستند، اما ما تصمیم داریم سه روش دیگر را در این مقاله برای شما شرح دهیم

مشتری ها باهوش هستند؛ آنها روش های مختلف چاپ را میدانند. شما در شغل خود خواهید دید که درصد زیادی از مشتری های شما، به یک روش خاص چاپ علاقه مند هستند.

اگر تازه کار هستید، برای اینکه بفهمید چه چیزی مورد پسند مشتری ها است، بیایید روش های مختلف را امتحان کنید.

۱ – چاپ اسکرین

استفاده از این روش چاپی برای چاپ تیشرت بسیار رایج است. نام دیگر آن، چاپ سیلک اسکرین است.

برای اینکه این روش کارآمد باشد، به یک توری پلاستیکی نیاز دارید. این توری توسط یک قاب نگه داشته می‌شود. یک ماده ضد آب فضای از توری که نمی‌خواهیم رنگ از آن عبور کند را مسدود میکند.

توری بر روی پارچه قرار می‌گیرد و جوهر بر روی توری جاری می‌شود. قسمت هایی که به مواد ضد آب آغشته نشده است جوهر را عبور می‌دهد و به پارچه میرسد. اصول کار ره همین سادگی است . اما برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های مختلف و دستگاه های چاپ سیلک مقاله چاپ سیلک را مطالعه کنید.

روش چاپ اسکرین، برای چاپ طرح روی تیشرت با کیفیت بالا، مناسب است، چاپ اسکرین، به تیشرت، ظاهری منحصر به فرد، زیبا و چشمگیر میدهد که مشتری آن را می پسندد.

بیشتر تیشرت ها با چاپ سیلک اسکرین چاپ می‌شوند. اگر شما یک تیشرت با طرحی خاص بخواهید غیر ممکن است چون سیلک اسکرین  به دلیل هزینه های اولیه شابلون سازی فقط برای تیراژ انبوه به صرفه است.

این روش برای چاپ های تک رنگ یا تعداد رنگ های محدود مناسب است، و برای طرح هایی با رنگ های متعدد و پیچیده اصلا مناسب نیست. چون با اضافه شدن هر رنگ به همان نسبت هزینه چاپ هم بالا میرود.

در تیراژ بالا چاپ سیلک اسکرین از دیگر روش های چاپ تیشرت به صرفه تر است.

چاپ سیلک اسکرین بر روی تیشرت

۲ – چاپ طرح بصورت مستقیم روی پوشاک (DTG)

همانند روش چاپ اسکرین، این روش نیز بین علاقه مندان، محبوب است. انجام دادن آن راحت است، اما به متخصصی نیاز دارد که دانش و مهارت کافی در این زمینه داشته باشد. نمام چیزی که نیاز دارید  یک چاپگر مخصوص (DTG) و چوهر است.

DTG متل همین چاپگر های جوهر افشان رومیزی عمل مکند تنها تفاوت آن این است که روی پارچه چاپ میکند. اول باید طرح مورد نظر را در کامپیوتر بریزید و یا با فتوشاپ طراحی کنید، و سپس می توانید خلاقیت خود را بر روی پارچه پیاده سازی کنید.

روش چاپ مستقیم روی پوشاک،  برای چاپ طرح های خیلی پیچیده، عالی است. وقتی به طرح نهایی دست میزنید، به شما حس نرمی میدهد. بدلیل نازک بودن جوهر استفاده شده در این نوع چاپ، هیچ لایه ی اضافه کلفتی روی بلوز ایجاد نمی شود.

با این حال، این نوع چاپ دچار یک ایراد است. اگر چاپگر پارچه شما نامرغوب باشد، ممکن است منتهی به طرحی با وضوح پایین شود. در جدید ترین تکنولوژی این روش چاپ ابتدا یک لایه رنک سفید بر روی تیشرت چاپ می‌شود و سپس طرح اصلی چاپ می‌شود. بنابراین طرح از وضوح و درخشندگی بالایی برخوردار است.

عیب دیگر این روش این است که بعد از جند باز شسته شدن ممکن است کار کمرنگ شود. DGT کمترین ماندگاری را دارد و پارچه ممکن است در یک سال یا کمتر، کمرنگ شود.

چاپ DTG روی تیشرت

۳ – سابلیمیشن

سابلیمیشن روی بلوزها یا یا پارچه های رنگ روشن، به خوبی جواب می‌دهد. خدمات چاپ سابلیمیشن هزینه بر است اما در نهایت کاری بسیار باکیفیت به دست مشتری میرسد.

برای بدست آوردن بهترین نتیجه در این روش، باید دانش زیادی در حیطه ی سابلیمیشن داشته باشید.این روش برای چاپ روی پلی استرها، عالی است. اما برای پاچه های نخی اصلا مناسب نیستند.

برای چاپ سابلیمیشن به رنگ سابلیمیشن نیاز دارید. این رند در اثر حرارت بخار شده و به خورد الیاف پارچه میرود و تا ابد پارک نمی‌شود.

چاپ سابلیمیشن از همه روش های چاپ تیشرت با کیفیت تر است.

برای چاپ سابلیمیشن به یک دستگاه چاپ دیجیتال و یک پرس حرارتی نیاز دارید. برای اطلاعات بیشتر مقاله همه چیز درباره چاپ سابلیمیشن را مطالعه کنید.

چاپ سابلیمیشن یکی از بهترین روش های چاپ تیشرت

۴ – چاپ پرس حرارتی

اگر تعداد سفارشات شما کم است، استفاده از چاپ پرس حرارتی، به صرفه است و از هدر رفتن سرمایه و وقت شما جلوگیری میکند.

این روش، یک طرح چاپ شده را بر روی کاغذ مخصوصی به اسم کاغذ ترانسفر، در بر می گیرد. طرز کار آن به اینگونه است.

تیشرت درون دستگاه پرس حرارتی قرار دهید. تا زمانی که رنگ روی کاغذ کاملت نرم شده و به پارچه بچسبد. بعد از آن، کاغذ ترانسفر براق را بگیرید و رنگ را از روی آن جدا کنید، تا طرح مورد نظر بر روی بلوز به جای بماند.  تیشرت چاپ شده و آماده است. این روش از نظر مراحل انجام کار به سابلیمیشن بسیار شبیه است. تفکیک رنگ ها و وضوح کار به چاپ سابلیمیشن شبیه تر است اما جنس رنگ و زیر دست آن به چاپ سیلک شبی تر است.

اگر با طرح های خیلی پیچیده سروکار دارید، روش پرس حرارتی ایده آل شماست. گرچه، بخاطر رنگ نیمه شفاف، برای پارچه های تیره آنچنان خوب نیست. بلوزهایی که طراحی آنها از طریق پرس حرارتی طرح چاپ میشود، ماندگاری بالایی دارند.

چاپ حرارتی تیشرت

۵ – برش وینیل

این روش مانند شبرنگ هایی است که روی شیشه فروشگاه ها زده می‌شود. با این تفاوت که از وینیل مخصوص برای پارچه استفاده می‌شود. پس از این که برش داده شد به وسیله یک پرس حرارتی بر روی پارچه چسبانده می‌شود. از این روش برای شماره زدن روی لباس های ورزشی و همجنین طرح های بسیار ساده یک رنگ و یا نهایتا سه رنگ استفاده می‌شود.

مزیت این روش این است که ماندگاری بالایی دارد. و در تعداد کم قابل انجام است

تکنیک چاپ وینیل روی تیشرت

نتیجه گیری:

قبل از انتخاب بهترین روش برای چاپ تیشرت خود، ابتدا باید بدانید مشتری شما چه میخواهد.

حتی تعداد سفارش هایی که از آن روش میگیرید، به شما میگوید که مشتریان شما به چه روشی علاقمندند.

امیدوارم این نوشتار دید شما را نسبت به ۵ روش مختلف برای چاپ طرح روی تیشرت، باز کرده باشد.


مطالعه بیشتر و منبع

guest
برای ارتباط بهتر با ما میتوانید ایمیل خود را وارد کنید
4 دیدگاه
قدیمی ترین ها
تازه ترین ها بالاترین امتیاز ها
باز خورد درون خطی
نمایش همه کامنت ها
آیدا

خیلی ممنون
مدتدهاست دنبال توضیح به این جامعی هستم
ممکن هست راجع به اینکه برای پارچه پنبه کامل کدام چاپ مناسب ترهست هم توضیح بدید لطفا

خیردوست

برای پارچه های پنبه و مشکی چه چاپی مناسب است؟

4
0
سوال یا دیدگاهی دارید؟ کلیک کنید !!!x
()
x