همه چیز درباره کاغذ سابلیمیشن + 8 روش تشخیص کیفیت کاغذ سابلیمیشن

چکیده: کاغذ سابلیمیشن حمل کننده جوهر است. با کاغذ های معمولی تفاوت هایی دارد. از سه لایه اصلی تشکیل شده است. 1-کوتینگ روی کاغذ برای جذب جوهر و بالابردن برگردان جوهر 2-بیس اصلی 3-لایه پشت کاغذ برای مقاومت حرارتی. ویژگی های اصلی آن به منظور کیفیت بهتر عبارتند از: ضخامت مناسب، سرعت انتقال بالا، لایه کوتینگ مرغوب و با ضخامت مناسب،سرعت خشک شدن مناسب، عدم خم شدن و چین و چروک خوردن بر اثر حرارت و یا بر اثر رطوبت رنگ، صاف بودن و بدون چین و چروک، عدم وجود لکه بر روی کاغذ و در نهایت کیفیت ثابت در شرایط محیطی مختلف.


کاغذ سابلیمیشن چیست؟

کاغذ سابلیمیشن نقش یک حمل کننده ر ا ایفا میکند. دستگاه چاپ جوهر را بر روی کاغذ قرار می‌دهد و در مرحله بعد توسط پرس حرارتی بر روی سطح چاپی انتقال داده می‌شود. کاغذ سابلیمیشن یک کاغذ معمولی نیست و تفاوت های اساسی با انواع دیگر کاغذ دارد.

در چاپ خانه های ارائه دهنده خدمات چاپ سابلیمیشن مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت چاپ سابلیمیشن کاغذ میباشد. خصوصا برای چاپ طاقه پارچه، به این دلیل که متراژ ها معملا بالاست

طرح چاپ شده روی کاغذ سابلیمیشن در دمای 200 تا 230 درجه سانتی گراد در تماس مستقیم با پارچه قرار می گیرد. فرایند انتقال توسط پرس حرارتی 10 تا 30 ثانیه طول می کشد تا جوهر از روی کاغذ به پارچه منتقل شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید: همه چیز درباره چاپ سابلیمیشن

کاغذ ترانسفر سابلیمیشن از مواد اولیه خمیر چوب نرم تشکیل شده است، گاهی اوقات  درصد مشخصی از خمیر چوب سخت نیز در آن به کار برده می شود. مواد اولیه بعد از خمیر شدن، به کاغذ تبدیل می شوند، فشرده شده ، خشک شده و با روکش مخصوص برای ساخت کاغذ سابلیمیشن پوشانده می شود. به منظور اطمینان از خاصیت حرارتی بالا، در طی فرایند ساخت کاغذ، مواد افزودنی حرارتی نیز به روی سطح محصول کشیده می شود تا کاغذ در دمای بالا نسوزد و یا تغییر شکل ندهد. برخی از فروشندگان کاغذ های معمولی را به جای کاغذ سابلیمیشن می‌فروشند.  که در دمای بالا مشکلات زیادی به وجود می آورد و همچنین انتقال رنگ پایین دارند.راه های تشخثص کیفیت کاغذ سابلیمیشن. ساختار کیفیت کاغذ سابلیمیشن

ساختار کاغذ سابلیمیشن چیست؟

کاغذ سابلیمیشن از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 1. خمیر چوب نرم
 2. مقداری خمیر چوب سخت برای مقاومت بیشتر
 3. لایه نگهدارنده جوهر برای جلوگیری از دویدن جوهر روی کاغذ و همچنین برای انتقال جوهر بیشتر
 4. لایه پر کننده برای جلوگیری از عبور جوهر به پشت کاغذ و همچنین جلو گیری از خم شدن و لوله شدن کاغذ در مرحله پرس
 5. لایه نسوز برای بالابردن مقاومت کاغذ در دمای بالا

تفاوت های کاغذ سابلیمیشن با انواع دیگر کاغذ

 • مقاومت بالا در برابر حرارت
 • مقاومت بالا تر در مقابل پاره شدن و تغییر شکل
 • قابلیت جذب جوهر و عدم پخش شدن جوهر
 • دارای لایه کوتینک برای نگه داشتن جوهر در سطح کاغذ برای انتقال بیشتر
 • دارای مواد پر کننده بین الیاف کاغذ برای جلوگیری از عبور جوهر به پشت کاغذ
 • چگالی یا فشردگی بیشتر نسبت به کاغذ تحریر معمولی
 • نفوذ پذیری  کم تر به منظور جلوگیری از عبور جوهر به پشت کاغذ

کاغذ سابلیمیشن به دلیل این که باید در معرض حرارت 200 درجه قرار بگیرد تا عمل انتقال انجام شود باید دارای مقاومت حرارتی بالا تری نسبت به انواع دیگر کاغذ باشد

جوهر سابلیمیشن برپایه آب می‌باشد که باعث خیس شدن کاغذ می‌شود. اگر مقاومت کاغذ سابلیمیشن در هنگام خیس شدن کم شود باعث پاره شدن کاغذ می‌شود.

از آنجایی که کاغذ های سابلیمیشن تولید می شوند تا در محیط هایی با دمای بالا قرار بگیرند و امکان از بین رفتن استحکام کاغذ بسیار زیاد است، لازم است که سرعت خشک شدن جوهر افزایش پیدا کند، و البته تا آنجا که ممکن است باید خاصیت استحکام کاغذ حفظ شود. که بدین منظور باید به سراغ پوششی اضافی بر روی کاغذ زفت. به منظور دستیابی به این هدف، کاغذ با لایه ای پوشانده می شود که موجب جذب سریع جوهر می گردد.

به منظور حفظ سیاست های حفاظت از محیط زیست، اخیرا کاغذ های سابلیمیشن برای جوهرهای قابل حل در آب ساخته می شود.

ترکیبات این جوهر ها شامل الکل و پلی امید و دیگر موارد می باشد.

برای اطلاعت بیشتر در مورد جوهر سابلیمیشن این مقاله را مطالعه کنید: تفاوت جوهر سابلیمیشن و جوهر رنگی و جوهر رنگدانه ای

کاغذ یک ماده متخلخل است که از شمار زیادی از سوراخ ها و حفره های کوچک تشکیل شده است. اگر نتوانید یک فرمول متناسب بین چکالی کاغذ و  ویسکوزیته جوهر ایجاد کنید، فرایند چاپ شما به یک فاجعه تبدیل می شود.  وقتی که منافذ بین الیاف کاغذ خیلی کوچک باشد، فرایند نفوذ مویرگی جوهر در الیاف از بین می رود و فرایند جذب جوهر بسیار ضعیف و با دردسر انجام می شود. از طرفی وقتی که منافذ کاغذ بزرگ باشد، مقادیر زیادی از جوهر جذب کاغذ می شود. در چنین شرایطی اگر ویسکوزیته جوهر مورد استفاده پایین باشد، فشار در فرایند چاپ موجب می شود که جوهر به پشت کاغذ نفوذ کند، در نتیجه بر کیفیت چاپ تاثیر می گذارد.

8 راه تشخیص کیفیت کاغذ سابلیمیشن

در نهایت به عنوان مصرف کننده کاغذ سابلیمیشن این 8 نکته را با دقت مورد برسی قرار دهید تا از کیفیت کاغذ مصرفی خود مطمین شوید.

1- ضخامت کاغذ

اگر از کاغذ های سابلیمیشن گرماژ پایین استفاده کنید با وجود مزایایی مثل هزینه پایین چاپ سابلیمیشن و عبور راحت تر حرارت و در نتیجه نزح انتقال بالاتر، مشکلات زیر به وجود میآید

 1. ممکن است هنگام چاپ به علت خیس شدن توسط جوهر کاغذ پاره شود.
 2. رطوبت رنگ از کاغذ عبور کرده و پلیت دستگاه را چسبنده می‌کند و حرکت کاغذ با مشکل روبرو شود
 3. هنگام پرس زنگ از کاغذ عبور کرده و سیلندر دستگاه را کثیف می‌کند و در نتیجه روی کار سایه می‌اندازد.

از طرفی گاغذ های ضخیم به علت جلوگیری از عبور حرارت ممکن است نرخ انتقال کمتری داشته باشند و یا حد اقل به زمان بیشتری برای پرس نیاز داشته باشند. طبق تجربه کاغذ هایی با کرماژ های بین 25 تا 70 برای کارهای مختلف قابل استفاده می‌باشد.

2 – سرعت انتقال و تاثیر آن در کیفیت کاغذ سابلیمیشن

سرعت انتقال یکی از اصلی‌ترین فاکتور های تعیین کیفیت کاغذ سابلیمیشن است. دلیل تفاوت سرعت انتقال کاغذ کیفیت لایه کوتینگ و ضخامت کاغذ و همچنین ضخامت لایه کوتینگ می‌باشد. سرعت انتقال بالا رنگ را با زیبایی و درخشش بیشتری منتقل میکند چون جوهر کمتر در معرض حرارت قرار می‌گیرد. و همچنین جوهر کمتری مصرف میکند. درحال حاضر بیشتر کاغذ های چینی از استانداردهای تست سرعت برخوردار نیستند. برای تشخیص این فاکتور باید کاعذ های مختلف را با رمان های مختلف تست کنید (10 ثانیه، 20 ثانیه و 30 ثانیه) و آنها را با تست دیگر انواع کاغذ مقایسه کنید. اگر کاغذی در 10 ثانیه برگردان خوبی داشت بسیار مرغوب است و اگر در 20 ثانیه برگردان خوبی داشت خوب است و 30 ثانیه ضعیف است. کمتر از 30 ثانیه کاغذ غیر مرغوب است و بهتر است استفاده نشود.

لازم به ذکر است سرعت انتقال به کیفیت جوهر هم بستگی دارد

3 – کوتینگ (Coating) کم یا غیر مرغوب = کیفیت پایین

دقت کنید که آیا جوهر از کوتینگ یا همان لایه محافظ کاغذ عبور میکند یا خیر. این نفوذ منجر به نرخ پایین انتقال میشود. و باعث افت کیفیت کاغذ سابلیمیشن و همچنین باعث محو شدن لبه های رنگی میشود.

کوتینگ برای نگه داشتن جوهر در سطح کاغذ است بنا بر این نفوذ ناپذیر است اما اگر جوهر از آن عبور کند وقتی کاغذ در معرض حرارت قرار می‌گیرد پخته می‌شود و نفوذ ناپذیر تر می‌شود بنا بر این جوهری که از آن عبور کرده دیگر امکان برکشت به روی کاغذ را ندارد و در پشت کاغذ پخش می‌شود و باعث تار شدن تصویر می‌شود.

در واقع کاغذ هایی که کوتینگ کم دارند یا کوتینگ نا مناسب دارند اگرچه ممکن است با بالا بردن غلظت رنگ بتوان شدت و عمق رنگ را جبران کرد اما در این نوع کاغذ ها رنگ به درون لایه های کاغذ نفوذ کرده و پخش می‌شود و لبه های صاف طرح شکل خود را از دست می‌دهد. و طرح تار و بی کیفیت به نظر میرسد.

کوتینگ مرغوب جوهر را در خود نگه می‌دارد و مانع از پخش شدن و یا نفوذ آن در کاغذ می‌شود.

4 – سرعت خشک شدن

قابلیت خشک شدن سریع ، امکان استفاده‌ی آسان برای مصرف‌کننده‌ها را فراهم میکند، از این رو امکان چاپ با سرعت بالاتر میسر می‌شود.

سرعت خشک شدن همچنین بر سرعت چاپگر تاثیر دارد که خودش یک پارامتر مثبت است. البته سازندگان ماشین های چاپ بر روی دستگاه های خود سیستم های خشک کن تعبیه می‌کنند که انواع مختلفی اعم از بادی و حرارتی و اشعه مادون قرمز و … دارند اما گاهی ممکن است روی کیفیت تاثیر بگدازند و یا برای هد دستگاه مشکلاتی ایجاد کنند. با این همه باز هم ممکن است کاغذ را خشک نکنند. چون هم جوهر ها از نظر ساختاری با هم متفاوت هستند و هم کاغذ ها.

5 – خم شدن و لول شدن کاغذ

کاغذ سابلیمیشن یک کاغذ کوتینگ شده است یعنی سطح آن با یک لایه پوشیده شده است، لایه روکش پشت و روی کاغذ سابلیمیشن در دما و رطوبت های مختلف باعث انبساط و انقباض و  خم شدن کاغذ به یک طرف و همچنین چین و چروک خوردن  کاغذ در مراحل مختلف چاپ میشود و این  خود باعث پیامد های نامناسب زیر است:

 • چاپگر عملکرد خوبی نخواهد داشت (هد به لبه های کاغذ ممکن است گیر کند)
 • رول جمع کن به خوبی کاغذ را جمع نمی‌کند و یا شل جمع می‌شود یا این که کاغذ به یک طرف کشیده می‌شود
 • بدلیل تغییر شکل در دما ها و رطوبت های مختلف تنها در یک دما و رطوبت خاص برای چاپ قابل استفاده است و در واقع تنها در یک شرایط خاص شکل خود را حفظ می‌کند
 • هنگام حرارت دیدن به دلیل تغییر شکل و در نتیجه چروک خوردن زیر پرس، کیفیت کار قابل قبول نخواهد بود.
 • هنگام حرارت خوردن به دلیل انبساط  و سر خوردن روی سیلندر کلندر و یا صفحه پرس مشکلات پیش بینی نشده ای به وجود می آید

6 – چین و چروک

کاغذ مورد استفاده برای پرینتر های جوهر افشان نیازمند کمترین مقدار چین خوردگی روی  کاغذ است، البته این در صورتی است که اثر یک چین خوردگی به قدری باشد که یا روی سطح پارچه بعد از چاپ اثر خود را به جا بگذارد و یا به نازل های هد آسیب بزند. این چین خوردگی ها هم در زمان رول کردن دستگاه های طاقه پیچ به وجود می آیند و هم میتوانند به دلیل نامرغوب بودن کاغذ باشند.

بعضی از شرکت ها به ترکیبات لایه کوتینگ ، پودرهای معدنی نامرغوب اضافه میکنند تا از هزینه ها کاسته شود، که باعث میشود کاغذ به آسانی شکسته شود و چین بخورد و از طرفی سطح کاغذ ترانسفر شبیه کاغذ سنباده شود.

7 – لکه و آلودگی‌های کاغذ

لکه‌هایی که روی کاغذ ترانسفر قرار دارند، معرف مهمی برای  کیفیت کاغذ سابلیمیشن هستند. ممکن است این لکه‌ها از ابتدا وجود داشته باشند یا نتیجه‌ی کوتینگ کردن یا فرایند تولید باشند. لکه ها، بطور جدی، بخش بزرگی از کیفیت چاپ را تهدید می کنند.که تولید کنندگان کاغذ ترانسفر چینی معمولا در فرایند تولید این موضوع را نادیده می‌گیرند.

8 – کیفیت کاغذ سابلیمیشن و ثبات و پایداری آن

پایداری کیفیت شناسه‌ی مهمی برای مصرف کننده ها به حساب می آید، کیفیت کاغذ ترانسفر اگر در شرایط خاص تغییر کند و یا بر اثر مرور زمان تغییر کند کاربر مجبور است برای هر یک از شرایط خاص آب و هوای ، دما و رطوبت، تنظیمات دستگاه چاپ و سرعت و دمای دستگاه انتقال دهنده حرارتی(کلندر و پرس)  و … را تغییر دهد. برای مثال وقتی نمونه ای برای مشتری گرفته می‌شود و توسط مشتری تایید می‌شود ممکن است هنگام چاپ کیفیت کاغذ بر اثر یکی از شرایط ذکر شده در بالا تغییر کرده باشد و دست یابی به همان کیفیتی که توسط مشتری تایید شده کاری بسیار دشوار می‌شود و نیازمند این است که دوباره شرایط و دستگاه ها تنظیم شود تا به همان کیفیت دست پیدا کنیم.

مشتریان به کیفیتی پایدار نیاز دارند، و تولیدکنندگان باید اهمیت زیادی به این امر دهند. نکته‌ی مهم این است که تنها کیفیت دایمی است که می‌توانند مشتری را به شما وفادار سازد.


منابع:
 1. http://www.b2bsublimation.com/NewsCenter/65.html
 2. https://www.subtransferpaper.com/determine-sublimation-paper-quality/
 3. http://digitexpaper.com/how-to-choose-a-good-sublimation-transfer-paper/
با دوستات به اشتراک بزار

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

4 دیدگاه در “همه چیز درباره کاغذ سابلیمیشن + 8 روش تشخیص کیفیت کاغذ سابلیمیشن

 1. فرشته کارگربهبهانی گفت:

  سلام
  کاغذ سابلیمیشن همون کاغذ ترانسفر است؟

  1. معمولا کاغذ سابلیمیشن به کاغذ خام سابلیمیشن میگن ولی کاغذ ترانسفر به کاغذهایی میگن که با دستگاه افست یا دستگاه های غلتکی با همون جوهر سابلیمیشن چاپ میشه و چاپ شده از چین یا ترکیه به ایران میاد.
   به زودی یه مقاله هم در مورد کاغذ های ترانسفر توی سایت میزارم

 2. مسعود مهتاربند گفت:

  سلام

  آیا کاغذ سابلیمیشن جوهر غیر سابلیمیشن رو هم انتقال میده؟

  و سوال دوم اینکه آیا میشه جوهر سالبیمیشن رو برای چاپ مستقیم استفاده کنیم؟یعنی جوهر مستقیم روی چاپ زده بشه و ماندگاری داشته باشه

  1. سلام.
   در مورد سوال جواب نه هست. برای چاپ سابلیمیشن باید هم کاغد و هم جوهر مخصوص سابلیمیشن باشه برای اطلاعات بیشتر بهتره مقاله چاپ سابلیمیشن چیست رو توی سایت ما بخونید
   در مورد سوال دومتون جواب یکم پیچیده هست. از جوهر سابلیمیشن میشه برای پاپ مستقیم روی پارچه هم استفاده کرد ولی مشکلاتی به وجود میاره اول این که جوهر وقتی روی نخ های پارچه پخش میشه و تصویر تار میشه دوم این که دستگاهی که بتونه مستقیم روی پارچه چاپ کنه قیمت خیلی بالاتری نسیت به دستگاه سابلیمیشن داره و در ضمن هر پارچه های هم نمیتونه چاپ کنه . بنابر این انتقال طرح از روی کاغذ بر روی پارچه عقلانی تر هست

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من