چاپ پارچه

چگونه میتوانیم کیفیت کاغذ سابلیمیشن را تشخیص دهیم ؟

در این مقاله هفت مورد از راه های تشخیص کیفیت کاغذ سابلیمیشن را برای شما شرح میدهیم

۱ – سرعت انتقال و تاثیر آد در کیفیت کاغذ سابلیمیشن

سرعت انتقال یکی از اصلی‌ترین فاکتور های تعیین کیفیت کاغذ سابلیمیشن است که آن را از سایر انواع کاغذ جدا میکند. سرعت انتقال بالا رنگ را با زیبایی و درخشش بیشتری منتقل میکند و همچنین جوهر کمتری مصرف میکند. درحال حاضر بیشتر کاغذ های چینی از استانداردهای تست سرعت برخوردار نیستند.

۲ – لبه های رنگی

لازم است کاغذها تا حد امکان با جوهرهای مختلف چاپ تطبیق داده شوند، تا برای جوهر های با غلظت های مخطلف قابل استفاده باشد. دقت کنید که آیا جوهر در کوتینک یا همان لایه محاقظ کاغذ نفوذ میکند یا نه. این نفوذ منجر به نرخ پایین انتقال میشود. و با عث افت کیفیت کاغذ سابلیمیشن و همچنین باعث محو شدن لبه های زنگی میشود.

در واقع کاغذ هایی که کوتینگ کم دارند یا کوتینگ نا مناسب دارند اگرچه ممکن است با بالا بردن غلظت رنگ بتوان شدت و عمق رنگ را جبران کرد اما در این نوع کاغذ ها رنگ به درون لایه های کاغذ نفوظ کرده و پخش میشود و لبه های صاف طرح شکل خودرا از دست میدهد. و طرح تار و بی کیفیت به نظر میرسد.

کوتینگ مرغوب جوهر را در خود نگه میدارد و مانع از پخش شدن و یا نفوظ آن در کاغذ میشود.

۳ – سرعت خشک شدن

قابلیت خشک شدن سریع ، امکان استفاده‌ی آسان برای مصرف‌کننده‌ها را فراهم میکند، از این رو امکان چاپ با سرعت بالاتر میسر میشود.

سرعت جشک شدن همچنین بر سرعت چاپگر تاثیر دارد که خودش یک پارامتر مثبت است. البته سازندگان ماشین های چاپ بر روی دست گاه های خود سیستم های خشک کن تعبیه میکنند که انواع مخطلفی اعم از بادی و حرارتی و اشعه مادون قرمز و … دارند اما گاهی ممکن است روی کیفیت تاثیر بگدارند و یا برای هد دستگاه مشکلاتی ایجاد کنند. با این همه باز هم ممکن است کاغذ را خشک نکنند. پون هم جوهر ها از نظر ساختاری با هم متفاوت هستند و هم کاغذ ها.

۴ – زمان گسیختگی

کاغد سابلیمیشن یک کاغذ کوتینگ شده است یعنی سطح آن با یک لایه پوشیده شده است، لایه روکش پشت و روی کاغذ در دما و رطوبت های مخطلف باعث انبساط و انقباض و  خم شدن کاغذ به یک طرف و همجنین چین و چین و چروک خوردن  کاغد در مراحل مخطلف جاپ و چرس میشود و این باعث پیامد های زیر میشود

چاپگر عملکرد خوبی نخواهد داشت

رول جمع کن به خوبی کاغذ ر ا جمع نمیکند و یا شل جمع میشود یا این که کاغذ به یک طرف کشیده میشود

بدلیل تغییر شکل در دما ها و رطوبت های مخطلف تنها در یک دما و رطوبت خاص برای چاپ قابل استفاده است و در واقع تنها در یک شرایط خاص شکل خود را حفظ میکند

هنگام حرارت دیدن به دلیل تغییر شکل و در نتیجه چروک خوردن زیر پرس، کیفیت کار قابل قبول نخواهد بود.

هنگام حرارت خوردن به دلیل انبساط  و سر خوردن روی سیلندر کلندر و یا صفحه پرس مشکلات نامشخصی به وجود می آید

در حال حاظر بهترین تولید کنندگان کاغذ در سراسر جهان تلاش دارند کاغذ های باکیفیت تری تولید کنند که این مشکلات را نداشته باشند که در آخر این مقاله برخی از آنها را به شما معرفی میکنیم

۵ – چین و چروک

کاغذ مورد استفاده برای پرینتر های جوهر افشان نیازمند کمترین مقدار چین خوردگی روی  کاغذ است، البته این در صورتی است که اثر یک چین خوردگی به قدری باشد که یا روی سطح پارچه بعد از چاپ اثر خود را به جا بگذارد و یا به نازل های هد آسیب بزند. این چین خوردگی ها هم در زمان رول کردن دست کاه های طاقه پیچ به وجود می آیند و هم میتوانند به دلیل نامرغوب بودن کاغذ باشند.

بعضی از شرکت ها به ترکیبات لایه کوتینگ ، پودرهای معدنی نامرغوب اضافه میکنند تا از هزینه ها کاسته شود، که باعث میشود کاغذ به آسانی شکسته شود و چین بخورد هم این که سطح کاغذ ترانسفر شبیه کاغذ سنباده شود.

۶ – لکه و آلودگی‌های کاغذ

لکه‌هایی که روی کاغذ ترانسفر قرار دارند، معرف مهمی برای  کیفیت کاغذ سابلیمیشن هستند. ممکن است این لکه‌ها از ابتدا وجود داشته باشند یا نتیجه‌ی کوتینگ کردن یا فرایند تولید باشند. لکه ها، بطور جدی، بخش بزرگی از کیفیت چاپ را تهدید می کنند.که کاغذ ترانسفر چینی معمولا در فرایند تولید این موضوع را نادیده میگیرند

۷ – کیفیتکیفیت کاغذ سابلیمیشن و ثبات و پایداری آن

پایداری کیفیت شناسه‌ی مهمی برای مصرف کننده ها به حساب می آید، کیفیت کاغذ ترانسفر اگر در شرایط خاص تغییر کند و یا بر اثر مرور زمان تغییر کند کاربر مجبور است برای هر یک از شرایط خاص آب و هوای و دما و رطوبت تنظیمات دستگاه چاپ و سرعت و دمای دستکاه انتقال دهنده حرارتی(کلندر و پرس)  و … را تغییر دهد. برای مثال وقتی نمونه ای برای مشتری گرفته میشود و توسط مشتری تایید میشود ممکن است هنگام چاپ کیفیت کاغذ بر اثر یکی از شرایط ذکر شده در بالا تغیر کرده باشد و دست یابی به همان کیفیتی که توسط مشتری تایید شده کاری بسیار دشوار میشود و نیاز مند این است که دوباره شرایط و دستگاه ها تنظیم شود تا به همان کیفیت دست پیدا کنیم.

تحقیق و نگارش توسط تیم ساتیاتکس

بنابراین، مشتریان نهایی به کیفیتی پایدار نیاز دارند، و تولیدکنندگان باید اهمیت زیادی به این امر دهند. نکته‌ی مهم این است که تنها کیفیت دائمی است که میتواند مشتری را به شما وفادار سازد.

 

اگر مقاله ای برای ترجمه مورد نظر شما هست در پایین همین صفحه به ما معرفی کنید.

[ خسرو شاملو ]

خسرو شاملو. مدیریت شرکت ساتیاتکس

مطالب مرتبط
تصویر: ساختار کاغذ سابلیمیشن
ساختار کاغذ سابلیمیشن
  • ۰
  • ۴۵
  • ۱۳۹۸/۰۵/۳۰

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.