چاپ DTF چیست و 11مورد از مزایا و معایب آن [خدمات چاپDTF]

چاپ DTF

خلاصه:

چاپ dtf یا چاپ مستقیم بر روی برگه‌ای شفاف که به آن فیلم می‌گوییم، نوعی روش چاپ روی پارچه است. برترین مزایای چاپ dtf نداشتن محدودیتی در چاپ بر روی پارچه‌های مختلف است. و بزرگ‌ترین عیب آن هم  قیمت بالای این روش چاپ است. اما در مجموع با در نظر گرفتن مزایا و معایب این نوع چاپ می‌توان گفت اگر به دنبال روش چاپ آسان و بی‌دردسر برای لباس و هر نوع پارچه‌ای هستید، چاپ dtf بهترین است و محدودیت های چاپ سابلیمیشن پارچه را ندارد.

برای خدمات چاپ DTF یا خدمات پاپ سابلیمیشن از طریق صفحه تماس با ما با ساتیاتکس تماس بگیرید

چاپ DTF چیست ؟

چاپ DTF (Direct To Film)، نوعی روش چاپ دیجیتال بر روی پارچه است. که در این روش طرح مورد نظر ابتدا بر روی یک فیلم مخصوص که تقریبا مثل فیلم های رادیولوژی است چاپ میشود و یک لایه رنگ سفید بر روی طرح چاپ شده چاپ میشود و بعد از آن یک پودر شکر مانند به آن اضافه میشود که مثل چسب عمل میکند. و در مرحله آخر  در کوره پخته میشود.

این طرح چاپ شده از چهار لایه تشکیل شده است:

 1. فیلم نگهدارنده
 2. جوهر
 3. رنگ سفید
 4. پودر چسب

طرح ما آماده است تا به وسیله پرس حرارتی بر روی پارچه مورد نظر برگردانده شود.

برخلاف بسیاری از انواع روش‌های چاپ، با روش چاپ دی تی اف می‌توان طرح و نقش مورد نظر را بر روی هر نوع پارچه‌ای، و با هر رنگی چاپ کرد. بدین ترتیب در پاسخ پرسش چاپ dtf چیست می‌توان گفت این روش چاپ یکی از پرکاربردترین روش‌های چاپ بر روی پارچه‌های مختلف، از جمله بر روی تی‌شرت است.

مقاله انواع روش های چاپ روی تیشرت را بخانید

دی تی اف را با دو روش چاپ دیچیتال و چاپ افست میتوان انجام داد. در روش دیجیتال از یک پلاتر  یا یک پرینتر رومیزی که قابلیت چاپ 5 رنگ  داشته باشد استفاده میشود. اما در روش افست با دستگاه چاپ افست عمل چاپ بر روی فیلم انجام میشود. بین دو روش تفاوت هایی هست که در آخر در مورد آن صحبت میکنیم. در این مقاله چاپ دیجیتال DTF موضوع بحث ما است.

چاپ dtf

چاپ dtf

 

کیفیت خدمات چاپ dtf شبیه به چاپ DTG است، اما مزایای بیشتری نسبت به آن دارد.

 

با ساتیاتکس در نگاهی به روش چاپی DTF همراه باشید.

خدمات چاپ DTF

تجهیزات مورد نیاز برای چاپ dtf:

 1. یک لپتاپ یا کامپیوتر: از کامپیوتر برای طراحی و همچنین انتقال دستور چاپ به ماشین چاپ استفاده میشود.
 2. دستگاه چاپگر: با کمک دستگاه چاپگر یا پرینتر می‌توان طرح آماده‌شده را بر روی فیلم چاپ کرد.
 3. رنگ DTF:  از چهار رنک cmyk و رنگ سفید تشکیل شده است.
 4. پودر چسب حرارتی ویژه dtf: در دو رنگ مشکی و سفید ساخته می‌شوند و وظیفه چسباندن رنگ‌دانه‌ها را به سطح پارچه بر عهده دارند.
 5. دستگاه خشک کن در سیستم صنعنی این دستگاه دو کار انجام میدهی یکی این که پودر چسب را بر روی طرح قرار میدهد و دوم این که کار چاپ شده را حرارت میدهد تا پخته شود و خشک شود
 6. دستگاه پرس حرارتی :این دستگاه قابلیت پرس کردن و حرارت دادن هم‌زمان را دارد. با کمک این دستگاه طرح مورد نظر از روی فیلم بر روی تی‌شرت یا هر پارچه دیگری چاپ می‌شود.

انواع دستگاه چاپ DTF:

1- دستگاه چاپ خانگی dtf:

دستگاه‌های چاپ خانگی دستگاه‌های کوچکی هستند و می‌توانند بر روی پارچه و لباس‌هایی تا نهایت پهنای 30 سانتی‌متر چاپ‌های بسیار خوبی انجام دهند. اما در تظر داشته باشید که رنگ های DTF به راحتی خشک میشوند و ممکن است به هد این دستگاه ها آسیب برساند. بنابر این کار کردن با این دستگاه ها خیلی آسان نیست.

2- دستگاه چاپ نیمه‌صنعتی dtf:

دستگاه چاپ نیمه‌صنعتی بهترین گزینه انتخابی است. با کمک این دستگاه می‌توانید روی پارچه‌هایی با عرض 60 سانتی‌متر چاپ بزنید.

3- دستگاه چاپ صنعتی dtf:

دستگاه چاپ صنعتی dtf دارای دو یا چهار هد قدرتمند اپسون  I3200 است که سرعت بالایی دارد . پهنای چاپ این دستگاه‌ها هم تا 60 سانتی‌متر است در طول نامحدود یعنی به صورت رول به رول.

مزایای چاپ dtf:

 1. همانگونه که اشاره شد، از این روش چاپ می‌توان برای چاپ بر روی هر پارچه‌ای استفاده کرد. محدودیتی در خدمات چاپ dtf بر روی پارچه‌های نخی، پلی‌استر، ابریشم، الیاف مصنوعی و رنگ‌های تیره وجود ندارد. هر کدام از روش‌های دیگر چاپ بر روی پارچه را فقط بر روی انواع خاصی از پارچه می‌توان انجام داد. برای مثال خدمات چاپ سابلیمیشن فقط بر روی پارچه‌هایی انجام می‌شود که بیشتر از 70 درصد آنها از الیاف مصنوعی و پلی‌استر تشکیل شده است. بدین ترتیب در پاسخ پرسش چاپ dtf چیست می‌توان گفت چاپی است که بر روی هر پارچه‌ای حتی پارچه‌های توری نتیجه خوبی می‌دهد.
 2. از برتری‌های خدمات چاپ dtf زمان کم آماده‌سازی برای چاپ است. فاصله زمانی مورد نیاز برای خدمات چاپ dtf تا آماده شدن آن تنها 15 دقیقه است. روش‌های چاپی دیگر که نیاز به فیلم و سیلندر و شابلون دارند، زمان طولانی‌تری برای آماده شدن نیاز دارند.
 3. یکی از ویژگی‌های برتر خدمات چاپ dtf ماندگاری بالای آن است. پارچه‌های چاپ‌شده با این روش در برابر شست‌وشو پایداری بیشتر از انواع دیگر چاپ‌ها نشان می‌دهند.
 4. از مهم‌ترین مزایای چاپ dtf این است که رنگ چاپ از سطح پارچه عبور نمی‌کند. بدین ترتیب رنگ با پوست بدن در تماس نیست تا باعث ایجاد حساسیت شود.
 5. از دیگر مزایای چاپ دی تی اف این است که سطح پارچه نیاز به کوتینگ یا آماده‌سازی پیش از چاپ ندارد. کوتینگ ماده‌ای است که پیش از چاپ بر روی پارچه زده می‌شود تا توانایی پذیرش رنگ چاپی را به دست آورد.
 6. محدودیت چاپ روی پارچه‌های رنگی در بسیاری از روش‌های چاپ، آنها را برای چاپ روی پارچه‌های رنگی ناکارآمد می‌سازد. از مزایای این روش چاپی آستری سفید زیر چاپ است. این نکته باعث می‌شود تا کیفیت چاپ بر روی پارچه‌های رنگی، تیره و مشکی هم مانند پارچه سفید بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد.
 7. بسیاری از روش‌های چاپی نیاز به شابلون، سیلندر و وسایل دیگر دارند. این نکته باعث می‌شود تا چاپ به تعداد کم با آنها به‌صرفه نباشد. برخلاف آنها، حتی چاپ یک نمونه از چاپ دی تی اف هم معقول و به‌صرفه است.
 8. این نوع روش چاپ را می‌توان با تک‌رنگ سفید روی پارچه دل‌خواه انجام داد. این کار در بسیاری از چاپ‌ها، مانند سابلیمیشن، امکان‌پذیر نیست.
 9. بسیاری از روش‌های چاپ سنتی و مدرن روی پارچه نیاز به فرایندهای تثبیت یا شسته شدن پس از چاپ دارند. در واقع پاسخی مناسب به پرسش چاپ dtf چیست این است که روش چاپی است که نیازی به شست‌وشوی پس از چاپ ندارد.
 10. از دیگر مزایای این روش چاپ آن است که می‌توان آن را برای چاپ آرم و لوگو روی پارچه‌هایی مانند کلاه، دستکش و لباس‌های دیگر انجام داد. در واقع این چاپ محدودیتی در رنگ و جنس ندارد.
 11. تجهیزات روش چاپی dtf نیازی به سرمایه‌گذاری سنگین ندارد. این نکته می‌تواند بازار کاری برای افراد مختلف فراهم کند که دوست دارند وارد بازار آن شوند

معایب چاپ dtf :

 1. یکی از معایب چاپ dtf محدود بودن اندازه چاپ در آن است. بیشترین اندازه چاپ با این روش، حدود 35 سانتی‌متر است. البته در روش صنعنی تا عرض 60 سانتیمتر میتوان چاپ کرد
 2. از دیگر معایب روش چاپی dtf می‌توان به قیمت بالای آن اشاره کرد. هزینه چاپ دی تی اف در مقایسه با هزینه چاپ‌های دیگر بالاتر است. در واقع تعداد زیاد چاپ، هزینه چاپ را سرشکن نمی‌کند. می‌توان گفت هزینه یک کار چاپی با این روش در تیراژ پائین، با هزینه کار چاپی با تیراژ بالا فرقی نمی‌کند.

چکیده:

اگر سوال چاپ dtf چیست سوال شما هم بوده، حتما پاسخ خود را با خواندن این نوشتار گرفته‌اید. چاپ دی تی اف، یا چاپ مستقیم بر روی برگه‌ای شفاف یا فیلم، نوعی روش چاپ سریع روی پارچه است. از برترین مزایای چاپ dtf آن است که محدودیتی در چاپ بر روی پارچه‌های مختلف ندارد. از بزرگ‌ترین معایب آن هم می‌توان به قیمت بالای این روش چاپ اشاره کرد. اما در مجموع با در نظر گرفتن برتری‌ها و معایب این نوع چاپ می‌توان گفت اگر به دنبال روش چاپ آسان و بی‌دردسر برای روی لباس و هر نوع پارچه‌ای هستید، چاپ dtf بهترین پاسخ برای شما است.

 

اگر نیاز به خدمات چاپ DTF یا خدمات چاپ سابلیمیشن دارید با ما تماس بگیرید

اگر مطلب برای شما مفید بود نظرتان را در پایین با ما در میان بگذارید

یا اگر سوال، پیشنهاد، یا انتقادی دارید حتما در پایین همین صفحه به ما کامنت بدهید


برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش چاپ به لینک های زیر بروید:

https://www.allprintheads.com/blogs/news/5-things-to-know-about-dtf-technology

11
دیدگاه‌های نوشته

  سهیل 2022-09-11 پاسخ

  سلام
  میخواستم بدونم چاپ dtf بجز پارچه و چرم روی چیزای دیگه ای هم قابلیت چاپ داره؟؟

   خسرو شاملو 2022-09-15 پاسخ

   سلام و وقتتون بخیر بله چاپ دی تی اف روی هر سطحی که تخت باشه و پیش زیر پرس قرارداد قابل اجرا هست چون توسط چسب پلی اورتان عمل انتقال انجام میشه و در واقع طرح و به وسیله این چسب میچسبه روی سطح مورد نظر.

  سید 2022-10-03 پاسخ

  سلام وقت بخیر
  آیا باروش چاپ dtfروی پارچه نخی پس ازمدتی ترک میخوردیاخیر؟

   خسرو شاملو 2022-10-04 پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر
   اگر جنس متریال مورد استفاده در چاپ خوب باشه ترک نمیخوره.
   اگر پارچه کشی باشه احتمال ترک خوردن بیشتره ولی به حنس نخ پارچه بستگی نداره

  هادی 2022-10-06 پاسخ

  سلام وقت بخیر، خسته نباشین، من از کجا میتونم پرینتر وسایل این چاپdtf رو تهیه کنم؟

   خسرو شاملو 2022-10-08 پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر باشه
   اگر پرینتر رومیزی میخواهید یک سر به خیابان ایرانشهر بزنید اگر دستگاه صنعتی میخواهید لطفاً از صفحه تماس با ما تماس بگیرید

  رامین 2022-12-22 پاسخ

  سلام
  وقتتون بخیر من برا چاپ رو پارچه لباس میخوام با متراژ بالا ولی پارچه سفیدشو ندارم خودتون پارچه شم ندارین؟
  عرض۱۵۰ باشه
  کشسانی نداشته باشه
  چروک پزیرم نباشه
  ممنون

   خسرو شاملو 2022-12-22 پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر .
   ما پارچه نداریم ولی اگر تشریف بیارید برای نمونه گیری داریم
   و هر پارچه ای که مورد پسند باشه راهنمایی میکنیم که از کجا میتونید تهیه کنید

  ناشناس 2023-07-18 پاسخ

  سلام این نوع چاپ مستقیم روی پارچه و چرم انجام میشه یا نه میشه برچسب مانند بشه بعد روی پارچه با حرارت اتو چاپ کرد

   خسرو شاملو 2023-07-19 پاسخ

   سلام وقتتون بخیر
   نه به طور مستقیم چاپ نمی‌شه اول طرح روی یک طلق چاپ میشه بعداً به وسیله پرس به روی سطح مورد نظر شما انتقال پیدا می‌کنه

  احمد صفاری 2023-08-29 پاسخ

  سپاسگزارم ؛ مفید و آموزنده بود