مقایسه هد های اپسون مناسب برای چاپ سابلیمیشن + جدول مقایسه

چکیده: انتخاب هد چالش بزرگی است چون پیامد ها و گزینه های بسیار زیادی را پیش روی ما قرار می‌دهد. قبل از خرید دستگاه پلاتر باید در مورد انتخاب هدی که متناسب با نیاز های ما باشد تصمیم گیری کنیم. اما بهترین هد برای سابلیمیشن چیست؟ دانستن این که در چه موقعیتی از چه هدی باید استفاده کنیم کار بسیار مشکلی هست. ۵۱۱۳ و ۴۷۲۰  ۴۰ % سریع تر هستند. و با این حال دارای قیمتی در حدود یک سوم هد های نسل قبلی خود هستند. و البته کیفیت چاپ بهتری هم دارند. اما طول عمر آنها حدودا نصف هدی های نسل قبل خود یعنی DX5 و DX7 هستند. هد ۵۱۱۳ فقط برای جوهر های واتر بیس طراحی شده است که یکی از معایب آن به شمار میرود اما هد ۴۷۲۰ با طیف گسترده ای از جوهر ها سازگار است. بنا بر این با در نظر گرفتن همه این فاکتور ها برنده این میدان ۴۷۲۰ می‌باشد که البته عادی است . این هد آمده است تا جایگزین نسل های قبلی خود شود.


تفاوت هد اپسون dx5 dx7 5113 4720

قبل از هر چیزی باید بدانیم در انتخاب هد چه چیزی را باید در نظر بگیریم

انتخاب هد بستگی به کاربرد ما دارد ولی به طور کلی باید گفت مهمترین فاکتور ها در انتخاب هد سرعت، کیفیت، طول عمر، پایداری و آسان بودن نگهداری آن می‌باشد.  در این مقاله چاپ سابلیمیشن و چاپ دیجیتال پارچه بیشتر مورد نظر ما است.
اپسون چند دهه است که از تکنولوژی میکرو پیزو (micro-piezo) استفاده میکند و این موضوع باعث شد محصولات این شرکت به پایداری و کیفیت در چاپ مشهور شود. هر چند که در طول سالیان پیشرفت های زیادی داشته اند. ولی اخیرا در نسل های جدید هد جنبه های مختلف آنها را پیشرفت داده اند.

مشخصات فنی هد اپسون  DX5

مشخصات فنی هد اپسون  DX5

هد های DX5 در بین تمام محصولات اپسون به پایداری و قابل اعتماد بودن معروف است. و سالهاست که بین کاربران محبوبیت بالایی داد و با این که از طراحی آن سال های زیادی می‌گذرد هنوز هم محبوبیت خود را از دست نداده است.
این هد ها دارای ۸ ردیف نازل و همچنین ۸ کانال رنگی مجزا می‌باشد. با عرض ۲٫۵ سانتیمتر در هر ردیف ۱۸۰ نازل دارد که مجموعا به عدد ۱۴۴۰ میرسد.
بغیر از پایداری بالا یکی دیگر از دلایل محبوبیت بالای آن سازگاری با جوهر های مختلف است از اکوسالونت گرفته تا جوهر های واتر بیس مانند جوهر سابلیمیشن. در شرایط استفاده درست تا ۱۸ ماه طول عمر دارد. ۱۸ ماه عدد خوبی است.
اما از معایب آن کیفیت نسبتا پایین و همچنین قیمت بالای آن می‌باشد. البته کیفیت پایین در سابلیمیشن خیلی نمود پیدا نمیکند به دلیل این که بر روی پارچه با نخ های درشت تر از بافت کاغذ چاپ انجام می‌شود. یکی دیگر از معایب آن سرعت نسبتا پایین آن است.

مزایا:
 • طول عمر بالا
 • پایداری بالا
 • سازگاری با چوهر های مختلف
معایب:
 • کیفیت پایین
 • قیمت بالا
 • سرعت نسبتا پایین

مشخصات فنی هد اپسون  DX7

هد DX7 به عنوان جایگزین DX5 معرفی شد. مشخصات فنی آنها یکی است. یعنی عرض ۲٫۵ سانتیمتر و ۸ ردیف ۱۸۰ تایی نازل که جمعا ۱۴۴۰ می‌شود. اما هد های DX7 از کیفیت چاپ بسیار بالاتری برخوردار هستند و همچنین طول عمر آنها کمی بالا تر است. اما به دلیل قیمت خیلی بالا محبوبیت چندانی نزد کاربران پیدا نکردند. یکی دیگر از معایب DX7 پایداری کم آن است که به سادگی دچار نازل گرفتگی میشود.
مهم ترین تفاوت هد DX5 و DX7 در کیفیت چاپ آنها است.

مشخصات فنی هد اپسون  DX7

مزایا:
 • طول عمر بالا
 • کیفیت بالا
معایب:
 • قیمت بالا
 • سرعت نسبتا پایین
 • پایداری کم و نازل گرفتگی

مشخصات فنی هد اپسون ۵۱۱۳

هد های ۵۱۱۳ دارای ۸ ردیف نازل و چهار کانال ورودی رنگ می‌باشد. هر ردیف دارای ۴۰۰ نازل است. که جمعا عدد ۳۲۰۰ را به ما می‌دهد و با این که عرض هد ۴۰% بیشتر از DX5 و DX7 است باز هم تراکم بالاتری از نسل های قبلی خود یعنی همان DX5 و DX5 دارد. بنابراین کیفیت آن بالا تر است. عرض این هد ۳٫۳ سانتیمتر است. که این می‌تواند باعث سرعت بسیار بالاتری (در حدود ۴۰%) نسبت به نسل قبلی خود شود. که مزیت بزرگی به حساب می آید. از مزایای دیگر آن قیمت بسیار مناسب آن می‌باشد که در حدود نصف قیمت DX5 است چه برسد به DX7. یکی دیگر از مزایای این هد بزرگ بودن آن است که باعث انتقال جوهر بیشتری به سر نازل ها میشود. اما طول عمر ۵۱۱۳ در حدود نصف DX5 و DX7 است که با وجود این همه مزیت عیب چندانی به حساب نمی‌آید. در واقع ۵۱۱۳ هد های نسل قبل خود را در چاپ سابلیمیشن از رده خارج کرده است. و جایگزین آنها شده است. البته باید یاد آوری کنم این هد فقط برای جوهر های واتر بیس (بر پایه آب) مناسب است.

مشخصات فنی هد اپسون 5113

مزایا:
 • سرعت
 • کیفیت بالا
 • قیمت مناسب
 • بدون نازل گرفتگی
معایب:
 • طول عمر نسبتا پایین

مشخصات فنی هد اپسون ۴۷۲۰ (۳۲۰۰)

 

مشخصات فنی هد اپسون 5113

هد ۴۷۲۰ نسل جدید هد ۵۱۱۳ است و ویژگی هایی مشابه آن دارد. در هد های ۴۷۲۰ از جدید ترین تکنولوژی پیزو الکتریک (piezo-electric) استفاده شده است. و نازل های آن در برابر خوردگی مقاوم است و این باعث می‌شود با هر نوع جوهری سازگار باشد (اکوسالونت، یو وی، سابلیمیشن و …). یکی دیگر از مزایای هد های ۴۷۲۰ نسبت به نسل قبلی خود قیمت پایین تر آن می باشد.

طول عمر این هد از ۵۱۱۳ بالا تر میباشد (در حدود یک سال ) اما در حال حاضر به دلیل این که در دستگاه های چینی قبلا از هد ۵۱۱۳ استفاده می شد و ولتاژ برد این دستگاه ها برای ۵۱۱۳ تنظیم شده است.

چینی ها هد های ۵۱۱۳ را با ۴۷۲۰ جایگزین کرده اند بدون این که برد دستگاه را دوباره طراحی کنند.
چینی ها هد های ۵۱۱۳ را با ۴۷۲۰ جایگزین کرده اند بدون این که برد دستگاه را دوباره طراحی کنند. و این عمر باعث میشود طول عمر این هد در حال حاضر روی این دستگاه ها پایین باشد و در حدود ۶ ماه یعنی همان اندازه طول عمر ۵۱۱۳ می‌باشد. البته به گفته برخی کاربران از ۶ ماه هم کمتر است. اما باز هم به صرفه است چون قیمت آن حدود نصف ۵۱۱۳ است. پایین نگه داشتن قیمت چاپ سابلیمیشن یکی از مهمترین دقدقه چاپجانه ها است.

مزایا:
 • سرعت
 • کیفیت بالا
 • قیمت مناسب
 • بدون نازل گرفتگی
 • سازگاری با انواع جوهر (اکوسالونت، یو وی، سابلیمیشن و…)
معایب:
 • طول عمر نسبتا پایین
 • حساسیت بالا در مقابل ضربه و خراشیدگی (در نگهداری آن باید بیشتر دقت شود)

جدول مشخصات فنی هد ها

مدل هدتعداد نارلمتر بر ساعت
در حالت دو پس
کانال رنگیعرض هدطول عمرسابلیمیشنUVاکوسالونت
DX5144012825mm12 ماه░░░░
DX7144012825mm12 ماه░░░░
5113320018436mm6░░
4720320018436mm5░░░░░░

چرا اپسون هد های خود را قفل گذاری میکند؟

شرکت اپسون هد های تولید شده توسط خود را به دو دلیل قفل گذاری میکند

 1. که روی دستگاه های تولید شد توسط خودش  از آنها استفاده کند
 2. به دلیل قرار داد هایی که با شرکت های تولید کننده معتبر مثل میماکی (Mimaki) و موتو (Mutoh) برای پشتیبانی، تامین و انحصار دارد.

اما باید بدانید که اپسون هم از فروش هد ها سود میبرد بنابر این خیلی سخت گیری نمیکند و شرکت های چینی تولید کننده پلاتر ها به راحتی می‌توانند قفل هد ها را شکست و روی دستکاه های خود از آنها استفاده کنند.

در حال حاضر هد های ۵۱۱۳ دو قفله و سه قفله در  بازار موجود است و توسط برد های دکودر قفل آنها شکسته شده و از آنها استفاده می‌شود.


منبع:

https://printers-jack.com/epson-dx5-and-dx7-printheads-to-epson-5113-comparison/

guest
برای ارتباط بهتر با ما میتوانید ایمیل خود را وارد کنید
2 دیدگاه
قدیمی ترین ها
تازه ترین ها بالاترین امتیاز ها
باز خورد درون خطی
نمایش همه کامنت ها
امید

سلام در مورد هد های دیگه مثل کیوسرا و استارفایر توی سایتتون مطلبی ندیدم
هد کیوسرا میگن سرعت خیلی بالایی داره. به نطرتون برای سابلیمیشن هد خوبی هست یانه؟
در کل معایب و مزایاش چیه؟

واتساپ
تماس
اینستا گرام
2
0
سوال یا دیدگاهی دارید؟ کلیک کنید !!!x
()
x