صفحه اصلی  »  اخبار و مقالات چاپ سابلیمیشن   »   ساختار کاغذ سابلیمیشن

ساختار کاغذ سابلیمیشن

ساختار کاغذ سابلیمیشن

کاغذ سابلیمیشن در طول فرایند انتقال نقش یک حمل کننده را ایفا می کند. ما در این مقاله سعی داریم ساختار کاغذ سابلیمیشن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

طرح چاپ شده روی کاغذ سابلیمیشن در دمای ۲۰۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد در تماس مستقیم با پارچه قرار می گیرد.

فرایند انتقال توسط پرس حرارتی ۱۰ تا ۳۰ ثانیه طول می کشد تا جوهر از روی کاغذ انتقال به پارچه ی شما منتقل شود. دز این مرحله رنگ بر روی الیاف پارچه می نشیند.

در واقع طرحی که روی کاغذ چاپ شده است با حرارت روی پارچه برگردانده می شود.

این فرایند تنها بر روی سطوح لایه ای یا الیاف پلی استر و یا محصولاتی که الیافی شبیه به پلی استر دارند قابل اجرا می باشد. و بر روی پارچه های تمام نخ، ابریشمی و پنبه ای قابل انجام نیست.

دلیل مناسب بودن پلی استر این است که این الیاف دارای محدوده ای کم در منطقه ای آمورف می باشند. (حدودا بین ۱۰ تا ۱۰۰)

همهٔ مواد را می‌توان با جلوگیری از تبلورشان به‌صورت آمورف درآورد. به این صورت که باید سرعت سرمایش برای تبدیل فاز مایع به جامد به‌ قدری بالا باشد که اتم‌ها فرصت حرکت و چیده شدن به‌صورت بلوری در کنار یکدیگر را نداشته باشند. از شیشه‌ها می‌توان به‌عنوان نمونهٔ مناسبی در این زمینه اشاره کرد.

درنتیجه وقتی دما تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد بالا می رود، منطقه ای آمورف این ماده افزایش می یابد و به تدریج الیاف به صورت مذاب در آمده و اصطلاحا “لایه ای مایع ” ایجاد می شود و  گاز بر روی الیاف می‌نشیند. تا شرایط مورد نظر ما ایجاد شود.

درچنین دمایی،گاز های تصعیدی جوهر با استفاده از نیروی واندروالسی جذب شده و سراسر الیاف پلی استر را گازهای رنگی فرا می گیرد، سپس جوهر در منطقه ی آمورف پخش می شود.

به محض اینکه دما کاهش می یابد، مولکول های تصعیدی جوهر که سراسر منطقه ی آمورف الیاف را فرا گرفته اند؛ الیاف را رنگ آمیزی می کنند.

ناحیه ی آمورف الیاف کتانی  به صورت خشک می باشد و این الیاف قابلیت ارتجاعی و مذاب شدن ندارند؛ بنابراین وقتی که دما افزایش پیدا کند، این الیاف به لایه ی مایع تبدیل نمی شوند و گاز پخش شده را به خود جذب نمی کنند. برای همین خود پنبه به صورت مستقیم دراین فرایند به کار گرفته نمی شود.

کاغذ انتقال سابلیمیشن از مواد اولیه ای که عموما خمیر شیمیایی چوب نرم می باشد تشکیل شده است، گاهی اوقات  درصد مشخصی از خمیر چوب سخت نیز در آن به کار برده می شود.

مواد اولیه بعد از خوب خمیر شدن، به کاغذ تبدیل می شوند، فشرده شده ، خشک شده و با روکش مخصوص برای ساخت کاغذ سابلیمیشن پوشانده می شود.

به منظور اطمینان از خاصیت حرارتی بالای محصولات، در طی فرایند ساخت کاغذ، مقادیر مناسبی از مواد افزودنی حرارتی نیز به روی سطح محصول کشیده می شود تا کاغذ بتواند برای کار کردن جوهر افشان و پخش جوهر آماده شود.

چاپ سابلیمیشن از پرینتر های جوهرافشان پرسرعت و باکیفیت استفاده می کند تا تصاویر را بر روی کاغذ چاپ کند.

این چاپ می تواند جایگزین چاپ توری یا همان سیلک اسکرین شود.

از آنجایی که محصولات پرینت شده کاملا نرم و راحت و در اسطلاح بدون زیر دست هستند، روز به روز بیشتر مورد استقبال مردم قرار می گیرند.

کاغذ سابلیمیشن برای داشتن عملکرد عالی باید دارای الزامات بسیاری چون مقاومت بسیار بالا دربرابر حرارت، پایداری ابعادی و قدرت جذب جوهر و موارد دیگر باشد، لازم به ذکر است که خاصیت جذب جوهر کاغذهای سابلیمیشن، تاثیر بسیار بالایی در عملکرد بهتر دستگاه دارند.

ساختار کاغذ سابلیمیشن و تاثیر آن بر میزان جذب جوهر و در نتیجه تاثیر آن بر کیفیت چاپ

ساختار کاغذ سابلیمیشن بر میزان جذب جوهر تاثیر میگذارد، سطح آن بلافاصله مقدری جوهر جذب میکند، تا زمانی که سطح کاغذ مرطوب شود مقدار مشخصی خوهر جذب میکند.

فرایند جذب جوهر به دوفاز تقسیم می شود: فاز یک، مرحله ی نفوذ با فشار  پاشش هد می باشش. که بخشی از جوهر به روی سطح کاغذ منتقل شده و به درون منافذ آن فشرده می شود.

فاز دوم، مرحله ی نفوذ آزاد می باشد. این مرحله تا زمانی که جوهر کاملا خشک شود، ادامه دارد و به صورت مویرگی جوهر را به بافت کاغذ می فرستد تا به خوبی جذب شود.

میزان جذب جوهر توسط کاغذ دراین مرحله وابسته به نوع چاپ می باشد. چاپ آفست و چاپ با پرینتر جوهر افشان و دیگر موارد با هم فرق می کند.

کاغذ یک ماده ی متخلخل است که درواقع از شمار زیادی از سوراخ ها و حفره های کوچک تشکیل شده است.

اگر نتوانید یک فرمول متناسب بین ساختار سوراخ سوراخی کاغذ و جوهر ایجاد کنید، فرایند چاپ شما به یک فاجعه تبدیل می شود.

وقتی که منافذ بین الیاف کاغذ خیلی کوچک می باشد، فرایند نفوذ مویرگی جوهر در الیاف از بین می رود و فرایند جذب جوهر بسیار ضعیف و با دردسر انجام می شود.

از طرفی وقتی که منافذ کاغذ بزرگ باشد،مقادیر زیادی از جوهر جذب کاغذ می شود. درچنین شرایطی اگر ویسکوزیته ی جوهر مورد استفاده پایین باشد، فشار در فرایند چاپ موجب می شود که جوهر به پشت کاغذ نفوذ کند و پدیده ی انحراف رخ می دهد، درنتیجه برکیفیت چاپ تاثیر می گذارد.

علاوه بر این الزامات خاص دیگری مثل ضخامت کاغذ و میزان نفوذ پذیری هوا نیاز دارد. و این موارد نیز باید برای کاغذ کاملا بررسی و تنظیم شود.

هرچه چگالی کاغذ بیشتر باشد، که معمولا حدود ۰٫۹ گرم درسانتی متر مکعب و گاهی بیشتر می باشد، میزان نفوذ پذیری هوای کاغذ کمتر می باشد.

اگر ضخامت کاغذ کم باشد، میزان نفوذ پذیری هوای آن بیشتر است، درنتیجه در فرایند پخش جوهر، جوهر به پشت کاغذ نفوذ می کند، درنتیجه ی پدیده ی بلیدینگ (رد شدن جوهر از کاغذ به پشت آن) رخ می دهد و در فرایند سابلیمیشن، جوهر در پشت کاغذ پخش می شود و در کیفیت تاثیر می گذرد.

اگر ضخامت کاغذ زیاد باشد و نفوذ پذیری آن کم باشد، در نتیجه در هنگام پخش جوهر، جوهر به آسانی وارد منافذ کاغذ نمی شود وبر روی سطح کاغذ جمع می شود و درنتیجه ی پدیده ی پایلینگ(جمع شدن جوهر)کاغذ به راحتی کثیف شده واین شرایط هم بر بازده و کیفیت انتقال تاثیر می گذارد.

ویژگی های جذب جوهرکاغذ سابلیمیشن و میزان تخلخل کاغذ به طور مستقیم با میزان مواد افزوده شده، میزان چسب به کار رفته در کاغذ و دیگر موارد ارتباط دارد. تخلخل از عوامل اساسی در خاصیت جذب جوهر کاغذ می باشد. ذرات جوهر از طریق این شکاف ها وارد کاغذ می شوند؛ درنتیجه می توان گفت که سایز تخلخل یک کاغذ به طور مستقیم بر روی سرعت جذب جوهر و میزان جذب جوهر تاثیر می گذارد.

مقدار مواد پرکننده علاوه بر اینکه بر میزان تخلخل کاغذ تاثیر می گذارد، بر خاصیت جذب جوهر کاغذ نیز تاثیر می گذارد.

با تغییر نوع مواد، پیوستگی و ظرفیت جذب جوهر کاغذ نیز تغییر می کند که درنتیجه بر خاصیت جذب جوهر کاغذ نیز تاثیر خواهد داشت.

چه مواد پرکننده یک دوغاب خمیری باشد چه مواد افزایش دهنده ی سایز خارجی، می تواند بر میزان آب گریزی کاغذ تاثیر بگذارد و درنتیجه عملکرد جذب کاغذ را تغییر می دهد و موجب می شود که جوهر جذب نشود.

۲- پوشش (کوتینگ) کاغذ نیز بر میزان جذب  کاغذ سابلیمیشن تاثیر می گذارد

از آنجایی که کاغذ های سابلیمیشن تولید می شوند تا در محیط هایی با دمای بالا قرار بگیرند و امکان از بین رفتن استحکام کاغذ بسیار زیاد است، لازم است که سرعت جوهر افشان و خشک شدن جوهر افزایش پیدا کند، باید مدت زمانی که کاغذ در دمای محیط باقی می ماند کاهش پیدا کند و البته تا آنجا که ممکن است شما باید خاصیت استحکام کاغذ را حفظ کنید که بدین منظور باید به سراغ پوششی اضافی بر روی کاغذ.

برای داشتن خاصیت جذب کاغذ مناسب باید مواد اولیه ی بهتری انتخاب کرد. برای اطمینان از میزان مکش جوهر در شرایط خاص باید خواص و عوامل جذب جوهر را در کاغذ افزایش دهید تا میزان جذب جوهر بهبود پیدا کند.
به منظور دستیابی به این هدف، کاغذ با لایه ای پوشانده می شود که موجب جذب سریع جوهر می گردد.

به منظور حفظ سیاست های حفاظت از محیط زیست، اخیرا کاغذ های اسابلیمیشن برای جوهرهای قابل حل در آب ساخته می شود.

ترکیبات این جوهر ها شامل الکل و پلی امید و دیگر موارد می باشد.

به منظور اطمینان از کیفیت انتقال الگو و اینکه پوشش سطح کاغذ با اجزای جوهر واکنش انجام ندهد و تحت تاثیر یکدیگر قرار نگیرند ، پوشش سطح کاغذ اغلب از جنس سیلیکون و اسید پلی وینیل می باشد.

۳- ویسکوزیته ی جوهر نیز بر عمل سابلیمیشن تاثیر می گذارد

جذب جوهر تنها به ساختار کاغذ سابلیمیشن مربوط نمیشود. بلکه به غلظت و ویسکوزیته رنگ نیز مرتبط است.

اگر ویسکوزیته ی جوهر بیش از اندازه کم باشد، جوهر به راحتی در کاغذ نفوذ می کند وفرایند بلیدینگ اتفاق می افتد. و اگر ویسکوزیته ی جوهر بالا باشد، احتمال نفوذ جوهر کاهش می یابد و در نتیجه جوهر بر روی کاغذ جمع می شود.

دو پدیده ی پایلینگ و بلیدینگ تاثیر جدی بر روی میزان انتقال می گذارد. درنتیجه فرایند تولید باید به گونه ای باشد که هیچ کدام از این پدیده ها اتفاق نیوفتد.

پارامتر های خاص فرایند چاپ مثل فشار، دما و زمان  به طور منطقی و مناسب ویسکوزیته ی جوهر را تعیین می کنند تا از کیفیت چاپ مطمئن شوند.

۴- دیگر مواردی که بر روی خاصیت جذب جوهر کاغذ های سابلیمیشن تاثیر می گذارد

علاوه بر فاکتورهای بالا، میزان رطوبت کاغذ های سابلیمیشن نیز به شدت بر روی میزان دما، فشار و زمان چاپ تاثیر می گذارد.

الیاف کاغذ ماده ای آبدوست می باشد، وقتی مقدار روطبت کاغذ بالا باشد. لایه ی هیدارته ای بر روی کاغذ تشکیل می شود. که درنتیجه موجب عدم ایجاد شرایط مساعد برای دستگاه چاپ می شود.  و حتی بر روی میزان نفوذ چسب ها نیز تاثیر می گذارد ودرنتیجه خاصیت جذب جوهر کاغذ را کاهش می دهد.

در خصوص جوهر های روغنی که آب گریز هستند، این مشکل برجسته تر می شود.

ساختار کاغذ سابلیمیشن که دارای لایه ی هیدراته می باشد نمی تواند اکسیژن را به راحتی جذب کند . درنتیجه فرایند پلیمریزاسیون اکسیداتیو جوهر  با تاخیر همراه می شود که درنتیجه شرایط جذب جوهر توسط کاغذ (خصوصا فرایند خشک شدن جوهر) بسیار نامطلوب می شود.

بنابراین کاغذ نباید رطوبت زیادی  داشته باشد. باتوجه به دیگر عوامل، قبل از فرایند چاپ کاغذ باید در حدود ۴ تا ۸ درصد رطوبت داشته باشد.

علاوه بر این، فشار، دما و زمان چاپ نیز بر روی میزان جذب جوهر کاغذهای اسابلیمیشن تاثیر دارند. و مستقیما بر روی سایز کاغذ تاثیر دارند. فشار بر روی مرحله ی نفوذ جوهر تاثیر می گذارد. ویسکوزیته و دما نیز بر سرعت خشک شدن جوهر تاثیر می گذارد و زمان نیز بر میزان دما و فشار وارده بر کاغذ تاثیر می گذارد.

یک فرایند تولید واقعی باید به این عوامل توجه داشته باشد. تا پارامترهای فرایند چاپ و محصول تولیدی را تعیین و مشخص کرده و درنتیجه کاغذ سابلیمیشن مناسب و باکیفیتی را تولید کند.

نتیجه گیری

  • برای تولید یک کاغذ سابلیمیشن مناسب، باید بدانید که کاغذ حتما باید عملکرد خوبی در دمای بالا داشته باشد، ضمن اینکه یک الگوی مناسب و با کیفیت باید بر روی کاغذ چاپ شود که این چاپ مستلزم داشتن خاصیت جذب جوهر می باشد.
  • ویژگی های جذب جوهر کاغذ نه تنها به ساختار مواد ربط دارد بلکه به مواد اولیه آن مثل  الیاف، نسبت مواد تشکیل دهنده، تخلخل ،میزان مواد پرکننده ی کاغذ، مقدار چسب و دیگر مواردنیز ربط دارد.
  • البته باید بدانید که ویسکوزیته ی جوهر، پوشش کاغذ، فشار، دما و زمان چاپ نیز بر روی خواص جذب کاغذ تاثیر دارد.
  • در یک فرایند تولید واقعی، به منظور کنترل معقول  فرایند تولید و پارامتر های چاپ، باید مطمئن شویم که کاغذ در دمای بالا مقاوم می باشد و هم می تواند ابعاد خود را حفظ کند، و یک چاپ عالی را به شما تحویل می دهد.
  • باید به ارتباط بین این عوامل مختلف نیز خوب توجه کنید.

مقاله چگونه میتوانیم کیفیت کاغذ سابلیمیشن را تشخیص دهیم .که به تازگی منتشر شده است اطلاعات بسیار خوبی در مورد تشخیص کیفیت کاغذ های سابلیمیشن میدهد. توصیه میکنم حتما مطالعه کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button اسکرول به بالا